Національне агентство з питань запобігання корупції 10 жовтня відновило доступ до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, відомого як Реєстр POLITDATA.
Тепер політичні партії будуть мати можливість подати звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру. На разі вони зможуть зробити це на добровільних підставах.
Водночас 26 грудня 2023 року набуде чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, удосконалення механізмів державного фінансування та державного контролю за діяльністю політичних партій» (№3337), яким буде відновлено обов’язок всіх політичних партій звітувати про свої фінанси та майно, а також поновлено функції НАЗК щодо перевірок цих звітів.
«Парламентські партії будуть зобов’язані подати раніше не подані звіти (за 2020-2023 роки) впродовж 90 днів після набрання чинності закону. Інші політичні партії повинні прозвітувати впродовж 120 днів після набрання чинності Законом. НАЗК матиме 90 днів на перевірку поданих звітів, відповідно, до 26 грудня 2023 року не буде здійснювати їх перевірки», - нагадали в агентстві.
В Агентстві зазначили, що звіти, не подані за 2020 рік, подаються виключно в паперовому вигляді, а не подані за періоди 2021 – 2023 років – виключно в електронному вигляді до Реєстру POLITDATA. Таких звітів НАЗК очікує отримати понад 4 тисячі.
«Під час пандемії та після повномасштабного вторгнення парламентські партії продовжують отримувати державне фінансування. Йдеться про вже майже три мільярди гривень. Тому ухвалений закон №3337 про відновлення обов’язкового подання звітів та їх перевірки Національним агентством стане важливим кроком для підзвітності політпартій перед своїми виборцями. Також політичні партії отримали достатньо часу, аби зібрати необхідну інформацію та якісно підготувати звіти. Важливо, що наразі прозвітувати перед платниками податків вони можуть добровільно, а з 26 грудня це стане їхнім обов’язком», — зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.
Нагадаємо, у березні 2020 року Верховна Рада дозволила партіям не подавати фінансові звіти до завершення «заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби».
На засіданні 23 серпня ВРУ ухвалила законопроєкт, яким відновлюється обов’язкове фінансове звітування партій.
Ухвалений парламентом законопроєкт без урахування напрацювань уряду розв’язує питання лише почасти. А подекуди створює нові лазівки та можливості для партій. Подробиці у статті «Звіти з нюансами. Чому ухвалений закон про відновлення звітування політичних партій не вирішує проблеми?»розповідає аналітикиня Центру спільних дій Оксана Заболотна.