Контрабанда сигарет в ЄС: журналіст розповів про мільярдні збитки та «чорного лебедя» для тютюнової мафії

Відео
Поділитися
Контрабанда сигарет в ЄС: журналіст розповів про мільярдні збитки та «чорного лебедя» для тютюнової мафії © Колаж, ZN.UA
До контрабанди може бути причетний один із фігурантів Батальйону «Монако».

Минулого тижня на Буковині працівники Державного бюро розслідувань затримали дві паливні цистерни, котрі везли в Румунію ящики з контрабандними цигарками. Журналіст Євген Плінський зазначив, що ця подія є доволі нетиповою, оскільки до контрабанди причетні впливові бізнесмени, яким зазвичай «сприяють» у нелегальних поставках у ЄС. Із його слів, збитки від «чорного ринку» сигарет сягнули мільярдних масштабів, тому вирішенням цієї проблеми зайнялися європейські та американські партнери.

Як повідомили правоохоронці, 7 лютого вони зупинили вантаж із 130 ящиками тютюнових виробів, вартістю понад 4,55 мільйонів гривень, а 9 лютого – 335 ящиків уже на 12 мільйонів.

За інформацією Плінського, у ящиках їхали два типи сигарет − Marble та підробка Marlboro. Він зазначив, що у залежності від країни призначення, цей товар коштує від 0,5 до 1,5 мільйона доларів (18,8 – 56,5 млн грн). Із його слів, мова йде про системний канал поставок, а не «любительську» контрабанду. Журналіст припустив, що цю схему курують високопосадовці, оскільки «після виявлення цигарок у першій фурі, друга їде і не боїться затримання».

«Мої джерела повідомляють, що виробником обох марок є скандальна тютюнова фабрика ТОВ «УКРАЇНСЬКЕ ТЮТЮНОВЕ ВИРОБНИЦТВО» в селі Гоща Рівненської області. Але приписка – достатньо умовна адреса фабрики, адже вона має статус «кочової», та постійно маневрує між різними областями та регіонами. Контроль за нею приписують ексвласнику донецької тютюнової фабрики «Хамадей» та фігуранту «Батальйону Монако» Владиславу Гельзіну, який є ще й президентом ФК «Олімп», − зазначив Плінський.

Він зауважив, що затримання такої партії цигарок є дуже незвичним явищем, оскільки зазвичай правоохоронці звітують про не надто популярні марки, а не брендові підробки.

«У Німеччині таке Marlboro коштує 8,5 євро, а собівартість на фабриці в Гощі складає 10-15 гривень. Звісно, у ЄС за 8,5 євро їх ніколи не вийде продати, а от по 3-5 євро – легко», − уточнив журналіст.

Згодом Плінський повідомив, що 9 лютого відбувся круглий стіл за участі послів G7, народних депутатів, представників бізнесу та громадських організацій, які займаються проблематикою нелегальних ринків підакцизних товарів в Україні.

EBAUkraine / Telegram
EBAUkraine / Telegram

Зокрема під час заходу розглядалися питання зростання нелегального ринку тютюну в Україні та незадовільна робота правоохоронців. За його словами, європейські партнери та представниця посольства США Катрін Крофт, яка начебто є кураторкою по боротьбі з корупцією, підняли питання контрабанди цигарок.

«Ця подія – це «чорний лебідь» для тютюнової мафії. Епізод із затриманням цистерн, нашпигованих підробленими сигаретами Marlboro, став «ядерним вибухом» для нелегального ринку. Адже таку промислову контрабанду ніколи не затримують. Їй лише сприяють. Проте виробники «поплутали береги», − написав Плінський.

За його словами, тіньовий ринок сигарет складає 25% від загального обсягу, а втрати українського бюджету сягнули 23 мільярдів гривень. Водночас підробка українцями світових брендів цигарок вплинула на ситуацію у країнах Європейського Союзу, де почали виникати економічні проблеми через недоотримання прибутків.

«За останні 10 років Україна стала №1 за обсягами нелегальних поставок сигарет в ЄС. Фабрика у Гощі, власником якої вважається Владислав Гельзін, першою у промислових масштабах почала робити повноцінні підробки брендових сигарет топвиробників. І це проблема для всієї країни, адже вкидання на ринок таких виробів стало прямим ударом по міжнародним компаніям. Німеччина, Італія, Велика Британія вже недоотримають акцизні податки, частина з яких йде на підтримку України. І про цю проблему почали говорити на тому рівні, на якому нам не потрібно», − наголосив журналіст.

Плінський додав, що на цю ситуацію постійно звертають увагу закордонні партнери, вимагаючи реформу митниці, перезавантаження податкової, Бюро економічної безпеки та інших правоохоронних органів.

«І так вже співпало, що саме в день цього круглого столу на кордоні показово зупиняють газовоз із сигаретами Marlboro з фабрики у Гощі, щоб хоч якось продемонструвати боротьбу з контрабандою. Це смішно. Але тепер проблемою нелегального ринку тютюну займаються спецпредставники США та посли G7. Єдине сподівання, що вони доведуть справу до кінця», − підсумував журналіст.

Із початком повномасштабної війни проти України перед економікою та тютюновою галуззю як невід’ємною складовою переробної промисловості постало чимало викликів. Війна вплинула на зниження купівельної спроможності населення, а отже, позначилась і на зміні вподобань курців. Збільшення розриву у ціні легальних і незаконних сигарет створює попит на більш доступні альтернативи та сприяє розквіту нелегальної торгівлі. Про пошук шляхів протидії нелегальному ринку тютюнових виробів пише Микола Пасічний у статті «Як додатково наповнити бюджет на 18 мільярдів гривень?».

Дійшло до абсурду − щоби «посмакувати» справжніми сигаретами, треба йти... ні, не до офіційної торговельної точки, а на ринок, і серйозно переплачувати. Здається, тютюнові підробки вже захопили курців у полон.

Про те, що насправді відбувається на сигаретному ринку, − у статті Сергія Следзя на ZN.UA «Непідроблена пачка «Мальборо» за 750 грн: розплата за масове споживання дешевого контрафакту».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі