Як ми вже повідомляли, голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков ще в п'ятницю, 21 липня, просив свого заступника Андрія Вишневського написати заяву про звільнення за власним бажанням. Наступного тижня, після відмови від відставки, почався тиск, а згодом послідувало звільнення під надуманим приводом, розповів сам Вишневський у коментарі для ZN.UA.
За словами екс-посадовця, у п’ятницю ввечері Новіков видалив його з робочих чатів, заблокував доступ до системи електронного документообігу, робочої пошти та заблокував робочий акаунт, який надає доступ до комп’ютера.
Після цього в згаданих чатах глава НАЗК опублікував повідомлення, нібито Вишневський залишає структуру, і пообіцяв подробиці на нараді в понеділок зранку.
Самого заступника Новікова вже не запросили на це засідання, тому він не мав можливості пояснити ситуацію зі свого боку.
Як передали присутні, глава антикорупційного агентства анонсував звільнення Вишневського до кінця дня понеділка, 24 липня, хоча зрозуміло не пояснив причин такого рішення та не висловив конкретних претензій.
"Протягом наступних двох днів, мені ще кілька разів пропонували одуматися і написати заяву за власним бажанням. Намагалися тиснути. Я відмовився. Після цього почали шукати привід. Той привід, який знайшли – дуже смішний", – заявив Вишневський.
Він підтвердив, що планує звертатися до суду через свою відставку. Наразі над цим працює "велика команда серйозних юристів", формуючи відповідну стратегію.
"Найголовніше тут забезпечити відновлення стабільності репутації антикорупційних інституцій. У даному разі йдеться про НАЗК. Тому це не тільки кейс Вишневського – це кейс, який на майбутнє має дати по руках будь-кому, хто державну інституцію сприймає як власну феоду, а себе почуває феодалом", – наголосив експосадовець.
Коментуючи проблеми в НАЗК, Вишневський закликав звернути увагу на звіт Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції, який опублікували на сайті Кабміну 26 липня. У документі оцінюється робота НАЗК в 2020-2021 роках міжнародними експертами – це перший досвід подібного аудиту антикорупційних інституцій.
Вишневський звернув окрему увагу на те, що структура отримала найгірші оцінки за рівень управління та організації.
"У аудиторів дуже багато претензій саме до навичок управлінських голови, стилю управління голови і результатів управління", – підсумував він.
Нагадуємо, адвоката та експерта у сфері реформи державної служби та органів юстиції Андрія Вишневського призначили заступником голови НАЗК у серпні 2022 року.