Державне бюро розслідувань 18 січня затримало під час спроби виїзду за кордон бізнесмена, якого підозрюють в організації схеми протиправного заволодіння землями, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури – Київської ГЕС.
Також в ДБР повідомили, що в різних регіонах України затримані ще три учасники організації, у тому числі брат організатора.
Ще 29 листопада 2023 року у ДБР заявили, що викрили та затримали учасників злочинної організації, які у 2020-2021 роках протиправно заволоділи понад сімома гектарами землі, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури — Київської ГЕС.
«До злочинної організації входило майже два десятки фігурантів. Серед них відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, інші кваліфіковані спеціалісти та представники держорганів», - зазначили тоді у відомстві.
Згідно з даними розслідування група осіб діяла в інтересах декількох забудовників та , користуючись прогалинами у правовому статусі ділянок, через корупційні зв’язки у держорганах оформии їх як землі сільгосппризначення, що дозволяло виділяти ці ділянки громадянам України.
Згодом через підставних осіб, більшість із яких були студентами та за гроші погоджувались підписати документи щодо виділення їм землі у приватну власність, оформили права власності на земельні ділянки. Згодом ділянки «перепродали» представникам відомих у Київській області забудовників елітної нерухомості, які й замовили та профінансували незаконну схему.
«За такою схемою протягом 2020-2021 років організатори та учасники злочинної організації заволоділи землями державної власності, які віднесені до земель водного фонду, та розташовані на гідроспорудах стратегічної Київської ГЕС. Реалізації злочинної схеми сприяли дії окремих посадовців органів Держгеокадастру, які перевищили свої службові повноваження під час прийняття рішень, щодо виділення земельних ділянок», - заявили в ДБР.
Дії учасників організації та причетних до схеми осіб кваліфіковано за статтями 255 (створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній), 233 (Незаконна приватизація державного, комунального майна), 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.
У листопаді 2023 року було повідомлено вісім підозр за цими статтями учасникам схеми.
Правоохоронні органи не повідомляють імені підозрюваних, однак напередодні ввечері низка ЗМІ повідомили про затриманні КПП Медика-Шегині при спробі виїзду в Польщу голови інвестиційної компанії Concorde Capital Ігоря Мазепи.
Зокрема видання NV та агентство «Інтерфакс-Україна» з посиланням на власні джерела зазначило, що ДБР провело обшуки в офісі Concorde Capital, які стосуються справи із отриманням права на землю для будівництва котеджного містечка преміум-класу Goodlife Park у Вишгородському районі Київської області.
Водночас у компанії заявили, що обшуки проводили без ухвали суду, а під час них було вибито двері бізнес-центру, та назвали їх тиском силовиків на бізнес.
Котеджне містечко Goodlife Park побудоване у 2013 році, має площу 40 га, яхт-клуб, міні-готель, ресторан, дитячий парк, спортивні майданчики та фітнес-центр.
Також Concorde Capital інвестує кошти у медичну мережу Добробут та заміський комплекс під Києвом Shelest, а також в інші галузі будівництва та видобутку бурштину.