Офіційні особи США та Австралії відкинули побоювання, що політична боротьба у Вашингтоні може зашкодити зусиллям Канберри щодо закупівлі атомних підводних човнів, як це було узгоджено в домовленостях альянсу AUKUS 2021 року. Про це повідомляє FT.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив у Брісбені, що існує "потужна двопартійна підтримка" тристороннього альянсу AUKUS, який також включає Велику Британію і покликаний протистояти Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.
Коментарі Блінкена, які прозвучали після щорічної двосторонньої зустрічі міністрів оборони і закордонних справ США та Австралії, з'явилися через кілька днів після того, як 25 сенаторів-республіканців закликали адміністрацію президента Джо Байдена надати більше грошей для виробництва підводних човнів Штатів.
У листі до Байдена сенатори заявили, що підтримують "життєво важливу" угоду AUKUS. Але вони додали, що США повинні інвестувати більше, аби переконатися, що план передачі трьох підводних човнів класу Virginia, покликаний заповнити прогалину, поки Австралія не отримає власні підводні човни, не ослабить підводний флот ВМС США.
Описавши ситуацію як звичайний політичний торг, міністр оборони Австралії Річард Марлз сказав, що він "абсолютно оптимістично" налаштований щодо прогресу в реалізації плану передачі підводних човнів.
Чарльз Едель з аналітичного центру CSIS у Вашингтоні, сказав, що AUKUS "не у небезпеці", а просто піддається більш ретельній перевірці.
"У Конгресі існує широка підтримка Австралії та AUKUS. Існують також складні питання щодо того, чи, як, за чий рахунок і в які терміни ця угода посилює безпеку США і союзників", - сказав Едель.
"Існує ймовірність, що в міру того, як буде надано більше відповідей на ці питання, і без того сильна підтримка AUKUS з боку Конгресу ще більше зміцниться", - додав аналітик.
Чотири міністри, в тому числі глава Міноборони США Ллойд Остін і міністр закордонних справ Австралії Пенні Вонг, пообіцяли тісно співпрацювати в Індо-Тихоокеанському регіоні і оголосили про плани посилити розгортання американських військ і морське патрулювання, а також співпрацювати в галузі космічної оборони.
Австралія також почне виробництво і постачання керованих ракет до США до 2025 року, що, за словами Марлза, є "дуже значним" поштовхом для оборонної промисловості країни.
Переговори були затьмарені падінням гелікоптера біля узбережжя Квінсленда. Четверо військовослужбовців австралійських Сил оборони зникли безвісти. Гелікоптер брав участь у спільних навчаннях Talisman Saber між Австралією, США і військовими з 13 інших країн, включаючи Велику Британію, Індонезію, Фіджі та Німеччину.
Нові заяви стали частиною стратегії адміністрації Байдена, спрямованої на зміцнення альянсів безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні з метою посилення стримування, щоб зменшити ймовірність нападу або вторгнення Китаю на Тайвань.
Ця стратегія варіюється від згоди на постачання Японії крилатих ракет Tomahawk, які можуть досягти Китаю, до угоди з Манілою про доступ до чотирьох нових баз на Філіппінах.
Важливим кроком стало те, що цього місяця бомбардувальники ВПС США B-52, здатні нести ядерну зброю, провели перші спільні навчання в Індонезії. США намагаються посилити співпрацю з союзниками в Азії, а також підвищити боєготовність сил у регіоні.
Блінкен сказав, що США взаємодіють із Китаєм, але виступають проти його спроб "змінити статус-кво" в Тайванській протоці. Він додав, що Вашингтон буде протидіяти китайському "економічному примусу або загрозі" в регіоні.
Експерт із питань Індо-Тихоокеанського регіону Фонду Карнегі за міжнародний мир Ешлі Тауншенд вважає, що військова співпраця "стала темпом фундаментальної трансформації характеру і цілей альянсу США-Австралія".
"Австралія відіграватиме все більш важливу роль у підтримці високотехнологічних військових операцій США і об'єднаних військових операцій у регіоні в межах стратегії колективного стримування", - каже Тауншенд.
Раніше повідомлялося, що Австралія, США і Велика Британія представили багаторічний проект AUKUS. Канберра купуватиме американські військові підводні човни класу Virginia, а Британія і Австралія з часом вироблятимуть і експлуатуватимуть новий клас підводних човнів SSN-AUKUS.
США, Велика Британія і Австралія створили союз у сфері безпеки - AUKUS. Рішення трьох країн є системним і викликано в тому числі прагненням протистояти зростанню політичного, економічного і військового впливу КНР. Про створення тристороннього оборонного союзу розмірковує Віктор Константинов у статті «Три лицарі проти китайського дракона».