UA / RU
Підтримати ZN.ua

США повинні готуватися до одночасної ядерної війни з Росією і Китаєм – звіт

У США закликають зміцнювати альянси із союзниками, а також збільшувати і модернізувати свою ядерну зброю.

Сполучені Штати Америки мають підготуватися до того, щоб мати змогу дати відсіч ядерним державам - Росії та Китаю у 2027-2035 роках. Зокрема США та їхні союзники повинні бути готовими стримувати та протистояти обом країнам одночасно. Москва та Пекін активно нарощують кількість і якість своєї ядерної зброї, тому Вашингтон має володіти кращим потенціалом для попередження імовірної агресії.

Про це йдеться у звіті призначеної Конгресом двопартійної Комісії про стратегічну позицію США, пише «Голос Америки».

Кількість ядерної зброї Росії переважає США

Аналітики зауважили, що Росія має найбільший і найрізноманітніший ядерний арсенал у світі та має здатність виробляти сотні боєголовок на рік, збільшуючи свої можливості. Це створює небезпеку, оскільки потужності США менші.

Читайте також: FT: Навіщо Путін відпрацював нанесення ядерного удару «у відповідь»

«Найбільше тривожать запаси нестратегічної ядерної зброї, котру не обмежує жоден договір. У цьому аспекті Росія має перевагу 10 до 1 над США», - заявив під час слухань очільник Комітету конгресмен-республіканець Майк Роджерс, який зокрема виступає за надання Україні ракет більшої дальності для ударів углиб окупованих Росією територій.

Він підкреслив, що Росія та Китай розробляють ядерні технології, щоб обійти американські системи раннього спостереження. Такі дії збільшують ризик раптового ядерного удару.

«Водночас із тим, як імовірність великої ядерної війни залишається низькою, ризик збройного протистояння з Росією та Китаєм або обома, хоч і не є неминучим, проте збільшився. Також зростає загроза застосування ядерного озброєння, зокрема на території США», - вказують автори у своїх висновках звіту.

За словами заступника голови Комісії Джона Кайла, після закінчення Холодної війни США «атрофували» своє ядерне виробництво, натомість Росія модернізувала свої потужності і наразі цей процес закінчений на 90%.

Читайте також: Як світ розділився щодо війни в Україні та майбутнього світового порядку – дослідження ECFR

Рекомендації Штатам для стримування Росії та Китаю

Автори звіту рекомендують збільшити кількість стратегічних бомбардувальників B-21 та нових атомних підводних човнів класу «Колумбія». Аналітики наполягають на розміщення більшої кількості тактичної ядерної зброї США у країнах Азії та Європи, а також на необхідності планування стосовно розташування частини чи усіх резервних ядерних боєголовок Америки.

У документі виклали майбутні прогнози:

У звіті наголошують на важливості стримуючих засобів США, котрі мають демонструвати надійність для союзників і попередження противникам. У висновках експертів йдеться, що Сполучені Штати мають якнайшвидше реалізувати програму ядерної модернізації і паралельно збільшувати кількість конвенційної зброї, що може стати «найкращим шансом стримати потенційного противника та уникнути ядерного конфлікту».

Читайте також: США оголосили про розробку нового варіанту ядерної бомби

Нагадаємо, очікується, що під час своєї зустрічі президент США Джо Байден та очільник Китаю Сі Цзіньпін обговорять контроль над ядерною зброєю. Востаннє такий діалог був за часів президентства Барака Обами. Метою переговорів не є зменшення розміру китайського арсеналу, пише Bloomberg. Адміністрація Байдена прагне дізнатися плани Китаю, оскільки Пентагон опублікував звіт про те, що східноазійська країна виробляє ядерну зброю швидше, ніж очікувалося.

Аналітики вказують, що Китай перевершив попередні прогнози щодо розміру свого ядерного арсеналу і тепер виробляє ще більше зброї, одночасно розширюючи свій військово-морський флот. За інформацією, станом на травень 2023 року в арсеналі КНР перебувало понад 500 ядерних боєголовок, що приблизно на 100 більше, ніж торік.

Військові експерти США прогнозують, що до 2030 року Китай, найімовірніше, подвоїть цей показник до понад 1000 ядерних боєголовок і це число зростатиме. Наразі Сполучені Штати мають близько 3700 ядерних боєголовок.

Також журналісти акцентують на прагнення США запобігти тристоронній гонці ядерних озброєнь з Росією і Китаєм, особливо після того, як у лютому РФ відмовилася продовжувати договір щодо скорочення наступальної зброї, термін дії якого закінчується в 2026 році.

Читайте також: Путін призупинив участь у договорі СНО: що це за угода і що вона передбачає?

Радник з національної безпеки Джейк Салліван заявив у червні, що адміністрація Байдена готова співпрацювати з Росією у сфері контролю над ядерними озброєннями, але нарощування арсеналу Китаю ускладнює ці зусилля і має бути взяте до уваги, оскільки США модернізують свої збройні сили. Салліван сказав, що план Китаю мати до 2035 року близько 1500 боєголовок є «одним із найбільших нарощувань ядерного потенціалу під час мирного часу в історії».

Читайте також: КНДР буде зміцнювати зв'язки з Росією, попри попередження США

Час зрозуміти, що Росія, Іран, Північна Корея, Сирія і ще група «товаришів» діють свідомо, вони довго готувалися і мають плани та наміри йти до кінця. Зволікання з адекватною реакцією є вкрай небезпечним.

Про це пише посол України в Японії Сергій Корсунський в статті «Якщо ви не за столом, то ви в меню. Що задумали Росія, Китай та їх союзники».