UA / RU
Підтримати ZN.ua

США і Тайвань домовилися про посилення торговельних зв'язків: Китай відреагував — Bloomberg

Пекін заявив, що дії Вашингтона серйозно порушують принцип «одного Китаю».

США і Тайвань домовилися про посилення торговельних зв'язків, що стало першим відчутним результатом оголошеної минулого року ініціативи, яка зіштовхнулася з жорсткою критикою з боку Пекіна і затьмарює перспективи візиту до США китайського міністра торгівлі наступного тижня, повідомляє Bloomberg.

Ініціатива США щодо Тайваню не є офіційною угодою про вільну торгівлю і не торкається таких гострих питань, як тарифи, але вона є частиною ширшого прагнення поглибити торговельні зв'язки на тлі посилення напруженості у відносинах із Пекіном. Китай, який вважає Тайвань своєю територією, засудив торговельні переговори, заявивши, що будь-який крок до формалізації таких зв'язків є зміною статус-кво.

Про угоду оголосили через кілька годин після того, як посольство Китаю у Вашингтоні повідомило, що китайський міністр торгівлі Ван Веньтао зустрінеться наступного тижня з міністром торгівлі США Джиною Раймондо у Вашингтоні і торговим представником Штатів Кетрін Тай на міністерській зустрічі в межах Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва.

Читайте також: Міністерка торгівлі США попередила про загрозу з боку китайських хмарних сервісів

«Питання в тому, наскільки це роздратує китайців, і що вони будуть з цим робити», - сказав колишній чиновник Міністерства торгівлі США Білл Рейнш.

Початкова угода, оголошена в межах американсько-тайванської торговельної ініціативи, спростить митні процедури, скоротить час очікування вантажівок і суден, а також поліпшить регулювання. Кетрін Тай назвала це важливим кроком у зміцненні американсько-тайванських економічних відносин.

«Ми з нетерпінням чекаємо на продовження цих переговорів і завершення роботи над надійною і якісною торговельною угодою, яка вирішує нагальні економічні проблеми 21-го століття», - сказала Тай.

Уряд Китаю неодноразово виступав проти поглиблення двосторонньої взаємодії Вашингтона з Тайванем і опублікував дві скарги після оголошення про угоду, спочатку від посольства у Вашингтоні, а потім від Міністерства закордонних справ у Пекіні.

«Дії США серйозно порушують принцип "одного Китаю", закріплений у трьох комюніке, і суперечать зобов'язанням США підтримувати неофіційні відносини з Тайванем», - заявив у п'ятницю, 19 травня, в Пекіні речник Міністерства закордонних справ Ван Веньбін.

«США повинні припинити будь-яку форму офіційних обмінів, підписання або переговори щодо будь-якого договору, що має наслідки для суверенітету і офіційний характер, а також припинити надсилати будь-які хибні сигнали тайванським сепаратистським силам, що виступають за незалежність», - йдеться у заяві.

Читайте також: США збираються прискорити постачання ракетного озброєння до Тайваню

Угоду підписали в той час, коли президент Джо Байден перебуває в Японії на саміті країн G7, де обговорюють, зокрема, загрозу з боку Китаю.

Про торговельну ініціативу США і Тайваню оголосили в червні минулого року, через кілька днів після того, як президент Байден ініціював Індо-Тихоокеанську економічну угоду для 13 інших країн регіону. Ця угода повинна протидіяти впливу Китаю, але вона не включала Тайвань.

Заходи, оголошені в четвер, 18 травня, спростять прикордонні процедури і бюрократичну тяганину, що полегшить для американського бізнесу продаж товарів на Тайвань.Ініціатива також буде спрямована на боротьбу з відмиванням грошей.

США наполягають на тому, щоб запропонувати Тайваню кращу податкову угоду для сприяння інвестиціям у напівпровідники та інші технології.

Республіканець Майк Галлахер , який очолює Спеціальний комітет Палати представників з питань Китаю, заявив, що існує сильна двопартійна підтримка всеосяжної угоди про вільну торгівлю з Тайванем і податкової угоди, які він назвав важливими для економічної та національної безпеки.

Раніше цього тижня міністр оборони США Ллойд Остін підтвердив, що Пентагон розробляє пакет допомоги Тайваню у сфері безпеки.

Читайте також: Глава Євроради закликав до стабільної та конструктивної співпраці з Китаєм

Раніше китайський міністр закордонних справ Цінь Ган заявив, що обидві сторони Тайванської протоки належать Китаю. За його словами, для Пекіна захист суверенітету є правильним і доречним.

Голова Командування повітряної мобільності ВПС США генерал Майк Мініхан прогнозує, що війна між Китаєм і Сполученими Штатами може початися вже через два роки.

Однак розвідувальне співтовариство США вважає, що Китай не хоче військового конфлікту навколо Тайваню, хоча і сповнений рішучості взяти незалежний острів під свій контроль.