UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зміна місця роботи: на яких підставах можна розірвати трудовий договір

Це залежить від певних обставин.

Трудові відносини між працівником та роботодавцем в Україні регулюються відповідним законодавством. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чим відрізняються різні підстави для розірвання трудового договору з ініціативи працівника.

Читайте також: Трудовий та цивільно-правовий договори: чим вони відрізняються

Вони пояснили, що розірвати його можна:

Принципова особливість припинення трудового договору за угодою сторін є те, що сторони вільні визначити дату такого припинення, відповідно працівникові не потрібно відпрацьовувати 14 днів.

Разом із тим, існують випадки, коли роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник і у разі «звільнення за власним бажанням».

 Мова йде про:

При цьому, за наслідками припинення трудового договору у силу ст. 47 КЗпП, роботодавець буде зобов’язаний у день звільнення:

При цьому причина звільнення на вказані обов’язки роботодавця не впливає.

На що впливає причина розірвання трудових відносин

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи (служби) за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін, призначається відповідно до частин першої та третьої цієї статті, і її виплата починається з 31-го календарного дня.

Якщо ж причиною звільнення став прогул працівника, систематичне невиконання трудових обовʼязків та ін. виплата призначатиметься ще пізніше - з 61-го календарного дня.

Проте під час дії воєнного стану діє виняток. Відповідно до абз. 2 п. 3 Порядку надання допомоги по безробіттю, під час воєнного стану, у період проведення заходів, спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, допомога по безробіттю призначається з 1-го дня надання статусу безробітного.

Тобто, під час дії воєнного стану поза залежністю від причини звільнення допомога по безробіттю призначається з 1-го дня отримання статусу безробітного.

Нагадаємо, чи може роботодавець розірвати трудовий договір під час війни з власної ініціативи. Кодекс законів про працю України забороняє звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування його у відпустці.