Поглиблення оборонної співпраці між Південною Кореєю і Японією викликає тривогу в Китаї, оскільки США намагаються згуртувати своїх союзників у Азії на тлі зростання регіональної напруженості. Про це пише FT.
Токіо і Сеул уклали угоду про обмін інформацією в режимі реального часу про ракетні запуски Північної Кореї разом із США на конференції з безпеки «Діалог Шангрі-Ла» в Сінгапурі цього місяця.
Ця заява, яка відбулася після дипломатичного прориву між Сеулом і Токіо цього року, ризикує викликати гнів Пекіна, який відмовляв Південну Корею від тісніших економічних і оборонних зв'язків зі Штатами і Японією.
«Китай довго вважав Південну Корею найслабшою ланкою американських альянсів в Азії через її внутрішні розбіжності щодо північнокорейського питання та історичні проблеми з Японією», - сказав Чжеву Чу з Корейського науково-дослідного інституту з питань національної безпеки.
«Але зараз він бачить, як Сеул все більше віддаляється від Пекіна і зближується з Токіо та Вашингтоном. З точки зору Китаю, проблема починає виходити з-під контролю», - додав аналітик.
Південна Корея традиційно дотримувалася «примирливого підходу» до Китаю — свого найбільшого торговельного партнера і потужного гравця у сфері безпеки на розділеному Корейському півострові.
Але відносини країн погіршилися з 2016 року, коли Пекін запровадив неофіційну економічну блокаду південнокорейських компаній-виробників споживчих товарів після того, як Сеул придбав американську протиракетну систему Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).
У 2017 році лівий президент Південної Кореї Мун Чже Ін запропонував низку запевнень, відомих як «три ні». Сеул зобов'язався не додавати нові батареї до системи THAAD, не брати участі в американській мережі протиракетної оборони і не приєднуватися до тристороннього військового альянсу з США і Японією.
Доцент Сіднейського університету Цзіндун Юань, вважає, що «три ні» лише підбадьорили Пекін, щоб чинити ще більший тиск.
«Коли ви показуєте свою покірність, ви виглядаєте слабкими, і Китай подвоює зусилля», - сказав аналітик.
Зараз Сеул змінює політику під керівництвом президента Юн Сук Йоля, який був обраний минулого року, пообіцявши більшу «стратегічну ясність» щодо Китаю.
Юн, адміністрація якого чітко дала зрозуміти, що не вважає себе зв'язаною політикою «трьох ні», викликав обурення в Пекіні в квітні, коли звинуватив у напруженості навколо Тайваню «спроби Китаю змінити статус-кво силою».
Коментарі Юна посилили занепокоєння Китаю щодо дипломатичного прориву між Південною Кореєю і Японією. Минулого місяця Юн і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда оголосили про низку заходів, спрямованих на пом'якшення суперечки через питання примусової праці у воєнний час, привітавши «нову еру» у двосторонніх відносинах.
Юн також обговорив можливість приєднання Японії до нової американсько-південнокорейської ініціативи з ядерного планування.
Хоча південнокорейські офіційні особи применшують таку перспективу, на думку експертів, це вказує на те, що оборонна співпраця за участю США і двох їхніх найважливіших союзників у Азії, швидше за все, посилиться.
«Китай завжди розумів, що Південна Корея є близьким союзником США, і Пекін не заперечує проти цього доти, доки альянс зосереджений безпосередньо на Корейському півострові», - сказав професор Сеульського національного університету Шин Сон Хо.
«Проблема полягає в тому, що фокус альянсу, схоже, зміщується на ширший регіон. Південна Корея зближується з Японією в той час, коли Японія стає все більш рішучою щодо Китаю, і, очікувано, що Китай бачить в цьому загрозу», - додав він.
Шин сказав, що агресивна реакція Китаю на розгортання Південною Кореєю систем THAAD у 2016 році обмежила його нинішні можливості.
«Вони перегнули палицю після THAAD і зробили свій внесок у серйозне погіршення ставлення корейської громадськості до Китаю», - сказав Шин.
За повідомленнями південнокорейських ЗМІ, китайські офіційні особи попередили своїх корейських колег, що дипломатичні обміни на високому рівні будуть призупинені, а співпраця щодо КНДР припинена, якщо Сеул перетне червоні лінії Пекіна щодо Тайваню і військової координації з Токіо і Вашингтоном. Сеул заперечив ці повідомлення.
Зокрема, Пекін стурбований тим, що в разі конфлікту навколо Тайваню американські військові бази в Південній Кореї можуть зіграти таку ж роль, як і в Японії, за словами китайського вченого, який говорив на умовах анонімності.
Минулого місяця посол Китаю в Південній Кореї Сін Хаймін сказав, що існує ризик подальшого погіршення відносин Сеула та Пекіна.
У п'ятницю, 9 червня, Міністерство закордонних справ Південної Кореї викликало Сіна, щоб висловити йому претензії після того, як він на зустрічі з лідером південнокорейської опозиції застеріг Сеул від «неправильного судження» про конкуренцію між США і Китаєм.
«Ті, хто ставить на поразку Китаю, обов'язково пошкодують про це», - сказав Сін.
У відповідь члени керівної партії Південної Кореї поскаржилися, що Китай розглядає Південну Корею як «васальну державу».
Чу сказав, що Пекін, швидше за все, застосує більш витончені засоби для тиску. Південнокорейський технологічний гігант Naver зазнав незрозумілих серйозних перебоїв в обслуговуванні в Китаї протягом останніх тижнів.
«У випадку з Naver китайці надсилають завуальовану погрозу, що дії проти корейської технологічної сфери та індустрії розваг знаходяться на порядку денному», - додав аналітик.
Шин вважає, що напруженість у відносинах між Пекіном і Сеулом погіршить дипломатичний глухий кут навколо зростання ядерної загрози з боку Північної Кореї.
Китай неодноразово блокував резолюції Ради Безпеки ООН, які засуджують програму балістичних ракет Пхеньяна, востаннє - після невдалого запуску КНДР військового супутника-шпигуна.
«Китай хоче, аби Південна Корея знала: якщо Сеул кине виклик тому, що він вважає своїми основними інтересами в Тайванській протоці, то Пекін зробить те ж саме на Корейському півострові. Виходить дуже тривожний цикл», - сказав Шин.
Раніше повідомлялося, що Японія, США та Південна Корея до кінця цього року запустять систему, яка дозволить обмінюватися інформацією про північнокорейські ракети в режимі реального часу на тлі неодноразових випробувань Пхеньяном балістичних ракет.
Також Південна Корея, США та Японія домовилися регулярно проводити навчання з протиракетної та протичовнової оборони.