UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай не готовий прийняти Блінкена через побоювання, що ФБР опублікує розслідування про збитий аеростат — FT 

Спроби перенести скасовану поїздку держсекретаря США наштовхнулися на труднощі у зв'язку з розслідуванням ФБР.

Китай відмовив держсекретареві США Ентоні Блінкену у візиті через побоювання, що ФБР оприлюднить результати розслідування щодо збитої шпигунської повітряної кулі. Про це пише Financial Times.

Чотири особи, знайомі з ходом переговорів, сказали, що Китай повідомив США, що не готовий перенести поїздку, яку Блінкен скасував у лютому, доки залишається незрозумілим, що адміністрація президента Джо Байдена робитиме зі звітом.

ФБР аналізує уламки, зібрані зі збитої повітряної кулі. США стверджують, що апарат шпигував за важливими військовими об'єктами, але Китай заявляє, що це був метеорологічний аеростат, збитий з курсу погодними умовами.

Китайські чиновники занепокоєні тим, що адміністрація Байдена може оприлюднити звіт ФБР разом з речовими доказами з аеростата, а також тим, що його висновки можуть бути опубліковані під час візиту Блінкена до Китаю.

Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган порушив це питання на зустрічі з американцями, які брали участь у Форумі розвитку в Пекіні минулого місяця, повідомили три особи, знайомі з цією зустріччю.

За словами одного з джерел газети, Цінь назвав розслідування ФБР ще одним прикладом проблем, які ускладнюють стабілізацію відносин. Американські чиновники підкреслюють, що криза була спровокована тим, що Китай запустив повітряну кулю через повітряний простір США.

Читайте також: Китай заявив, що США відмовилися поділитися інформацією про збитий аеростат

ФБР і Рада національної безпеки відмовилися повідомити, чи будуть оприлюднені результати розслідування.

Це питання також викликало розбіжності всередині адміністрації Байдена: деякі чиновники хочуть розсекретити докази для публічного оприлюднення, аби показати, що куля вела спостереження. Конгрес, ймовірно, також вимагатиме оприлюднення висновків ФБР.

Але інші кажуть, що оприлюднення інформації підірве зусилля, спрямовані на відновлення вкрай необхідної взаємодії на високому рівні між країнами в той час, коли відносини США та Китаю перебувають на найнижчому рівні з моменту їх встановлення.

Блінкен мав зустрітися з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у Пекіні в лютому, але скасував свою поїздку через інцидент з аеростатом.

Експерт з політики Китаю в Німецькому фонді Маршалла Бонні Глейзер вважає, що позиція Пекіна відображає його занепокоєння тим, як США продовжуватимуть використовувати цей інцидент.

«Пекін не довіряє намірам США і побоюється, що США використають інформацію, отриману в результаті розслідування щодо повітряної кулі, у спосіб, що шкодить китайським інтересам», - каже Глейзер.

Колишній радник Джорджа Буша-молодшого з питань Азії Денніс Вайлдер зазначає, що існує велика ймовірність того, що Пекін не дасть «зелене світло» на візит Блінкена, поки зберігається невизначеність щодо звіту ФБР.

«У багатьох відношеннях ми прагнемо цього візиту більше, ніж вони. У них немає стимулу, щоб цей візит відбувся швидко. У цьому сенсі для китайців мінуси очікування не такі вже й великі», - вважає аналітик.

Китай також неохоче погоджувався на візит Блінкена через розчарування тим, що американські законодавці, в тому числі спікер Палати представників Кевін Маккарті, зустрілися з президентом Тайваню Цай Інвень цього місяця.

Читайте також: Китай попередив США про «наслідки» в разі загострення ситуації з повітряною кулею  

Посольство Китаю у Вашингтоні заявило, що Пекін рішуче виступає проти того, щоб США постійно використовували інцидент з повітряною кулею в політичних цілях і роздували «китайську загрозу».

Речник посольства Лю Пенгю заявив, що Китай не може не ставити під сумнів незалежність, відкритість і прозорість розслідування. Він сказав, що обидві країни зобов'язані спокійно і розсудливо вирішувати деякі несподівані ситуації після того, як Сі і Байден домовилися про важливість підтримки комунікації на всіх рівнях.

Хоча обидві сторони не змогли дійти згоди щодо візиту Блінкена, певна взаємодія все ж відбулася. Представник Державного департаменту США з питань Китаю Рік Уотерс нещодавно відвідав Пекін, а колишній посол Китаю в США Цуй Тянькай побував у Вашингтоні.

В інших сферах, однак, взаємодії майже не спостерігається. Найвищий посадовець Пентагону з питань Китаю Майкл Чейз, не зміг зустрітися зі своїм китайським колегою у Вашингтоні після того, як відвідав Тайвань у лютому - це був лише другий візит на острів представника оборонного відомства США за останні чотири десятиліття.

«Китай продовжує відхиляти запити на зустріч з міністром оборони, головою Об'єднаного комітету начальників штабів, [командувачем військами в Індо-Тихоокеанському регіоні] адміралом [Джоном] Аквіліно та іншими високопосадовцями Міністерства оборони», - заявив речник Пентагону Мартін Майнерс.

Відповідаючи на запитання Financial Times про свої плани щодо подорожей, Блінкен сказав, що важливо підтримувати канали зв'язку з Китаєм, щоб переконатися, що обидві сторони «чітко розмовляють одна з одною».

«Що стосується мого візиту до Китаю, то за сприятливих умов я, безумовно, з нетерпінням чекатиму на нього», - додав він.

Читайте також: Витік секретних документів свідчить про ще чотири китайські повітряні кулі-шпигуни – WP

ФБР взяло на себе провідну роль в аналізі після того, як 17 лютого Сполучені Штати заявили, що успішно завершили пошукові роботи біля берегів Південної Кароліни зі збору датчиків та інших уламків з китайського аеростата-розвідника.

В США заявили, що не планують повертати до Пекіна уламки збитої фахівцями з Пентагону китайської повітряної кулі-розвідника навіть після того, як технічні експерти завершать аналіз можливостей спостереження, які були на її борту.

Представники американської розвідки вважають, що збитий над США китайський шпигунський аеростат є частиною широкої програми спостереження, яку проводять військові Китаю.