UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Китаї після зустрічі Байдена і Сі Цзіньпіна закликали Росію і Україну до переговорів

Але, на відміну від американської сторони, в Пекіні нічого не згадали про ядерні погрози Москви.

Під час сьогоднішньої зустрічі з президентом США Джо Байденом лідер Китаю Сі Цзіньпін сказав, що він «дуже стривожений нинішньою ситуацією в Україні». Китай «весь час був на боці миру і продовжить заохочувати до мирних переговорів».

Про це, як пише CNN, йдеться в повідомленні Міністерства закордонних справ КНР за підсумками сьогоднішньої зустрічі лідерів в Індонезії перед самітом G20.

«Ми підтримуємо і з нетерпінням чекаємо відновлення мирних переговорів між Росією і Україною. Водночас, ми сподіваємося, що США, НАТО і ЄС будуть вести всебічний діалог з Росією», - сказав Сі Цзіньпін американському президенту, згідно з текстом китайського МЗС.

Лідер Китаю також перелічив кроки, які повинна зробити міжнародна спільнота, щоб вирішити російсько-українську кризу, а також наголосив, що «конфронтації між великими державами потрібно уникнути». Втім, у підсумках китайської сторони відсутній один з ключових моментів, який міститься у тексті Білого дому, опублікованому після тригодинної розмови лідерів США і Китаю.

В американському документі зазначено, що президент Байден і китайський лідер Сі Цзіньпін повторили свою згоду з тим, що в ядерній війні неможливо перемогти, тому її ніколи не можна починати, «а також підкреслили свій протест проти застосування або погроз застосувати ядерну зброю в Україні». В заяві Вашингтона також йдеться про те, що Байден «підняв питання російської жорстокої війни проти України і безвідповідальних погроз Росії застосувати ядерну зброю».

Також в китайських висновках зазначено, що Сі Цзіньпін описав Байдену позицію свого уряду щодо Тайваню. New York Times пише, що лідер КНР назвав це питання «ядром китайських ключових інтересів, основою політичних основ китайсько-американських відносин і червоною лінією, яку не можна перетинати в китайсько-американських відносинах».

«Ми завжди прагнули підтримувати мир і стабільність в Тайванській протоці, але «незалежність Тайваню» несумісна з миром і стабільністю в Тайванській протоці, як вогонь і вода», - сказав Сі Цзіньпін, згідно з китайськими підсумками.

Читайте також: CNN про зустріч Байдена і Сі Цзіньпіна: ставки дуже високі, очікування низькі

Раніше професор з міжнародних відносин Китайського народного університету Ші Їнхон стверджував, що зустріч Байдена і Сі Цзіньпіна не змінить позицію Китаю щодо російської війни проти України. За словами китайського експерта, Пекін неодноразово чітко давав зрозуміти своє ставлення до конфлікту. І воно не зміниться, "тільки тому, що відбулася розмова з президентом США".

У свою чергу, видання Politico з посиланням на джерела в Білому домі писало, що Байден планує підняти питання України на переговорах з Сі Цзіньпіном. По-перше, американський президент хотів спробувати переконати лідера Китаю збільшити ізоляцію хиткої воєнної машини Росії. А по-друге, попередити, що в разі китайської агресії проти Тайваню світ згуртується навколо Тайбея так само, як навколо Києва.