UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд у Гаазі може прирівняти Нетаньягу до Путіна. Чому це погано для України

Автор: Володимир Кравченко

Міжнародний кримінальний суд може видати ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, міністра оборони Йоава Ґаланта та начальника Генштабу Герці Га-Леві через військову операцію в секторі Гази. За інформацією The New York Times, ізраїльтян, можливо, звинуватять у надмірно жорсткій відповіді на напад на Ізраїль, який здійснив ХАМАС 7 жовтня. Очікується, що ще одним приводом для обвинувачення стане перешкоджання доставці гуманітарної допомоги до сектору Гази.

Якщо МКС і справді видасть ордери на арешт Нетаньягу, Ґаланта й Га-Леві, то це погано не лише для Ізраїлю, а й для України. Чому? Про ризики для нашої країни — трохи згодом.

Читайте також: Блінкен провів зустрічі з офіційними особами в Ізраїлі під час нового раунду зусиль з припинення вогню

До компетенції МКС належать злочини, скоєні або на території держави-учасника Римського статуту, або громадянином цієї держави. На відміну від Ізраїлю, Палестина приєдналася до статуту, й МКС має юрисдикцію розглядати справи на території сектору Гази та Західного берега річки Йордан. Ба більше, з березня 2021 року прокурор суду оголосив про початок розслідування ситуації в Палестині, а восени 2023-го підтвердив, що проводить розслідування, що стосується ескалації бойових дій і насильства після нападів, скоєних 7 жовтня 2023 року.

Операція Ізраїлю проти ХАМАСу в секторі Гази супроводжується руйнуванням будинків, масовою загибеллю мирних жителів, гуманітарною катастрофою. Унаслідок цього за сім місяців із моменту нападу ХАМАСу та вбивства близько 1200 людей маятник громадської думки хитнувся від співчуття до ізраїльтян до підтримки палестинців. Тепер на адресу Тель-Авіва звучать звинувачення в геноциді, а у світі ширяться антисемітські, антиізраїльські та пропалестинські настрої.

 У міру розростання гуманітарної катастрофи в секторі Гази з антиізраїльськими гаслами на вулиці виходять не тільки араби, а й дедалі частіше — тисячі європейців і американців. Останніми днями в кампусах американських університетів не вщухають масштабні протести проти дій Ізраїлю в секторі Гази. Студенти закликають до постійного припинення вогню, вимагають перекрити постачання зброї Ізраїлю, перестати підтримувати Тель-Авів, а також амністувати студентів і викладачів, на яких було накладено дисциплінарні стягнення.

Читайте також: Чому Ізраїль повинен оголосити одностороннє припинення вогню в Газі? — Foreign Affairs

На цьому тлі навіть якщо Міжнародний кримінальний суд видасть ордери також і на арешт лідерів ХАМАСу, це не згладить масштабних негативних наслідків для Ізраїлю загалом і Нетаньягу зокрема.

Рішення МКС про видачу ордерів на арешт членів ізраїльського політичного та військового керівництва стало б не лише принизливим ударом по репутації Ізраїлю як держави, котра відновлює справедливість, а й уплинуло б на подальшу військову кампанію Тель-Авіва проти ХАМАСу. Крім того, як пише Bloomberg, у США та інших країнах Заходу побоюються, що рішення МКС поставить під загрозу продовження переговорів про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом: Тель-Авів може відмовитися від перемир’я, якщо буде висунуто обвинувачення на адресу представників ізраїльського керівництва.

Не допустити видачі МКС ордерів на арешт високопоставлених ізраїльтян намагається не лише Тель-Авів, а й його союзники.

Так, у Вашингтоні заявили, що розслідування МКС стосовно дій Ізраїлю в секторі Гази, а також видача з огляду на це ордерів на арешт ізраїльтян виходить за межі юрисдикції суду. Крім того, представники Конгресу попередили суд про відповідні заходи в разі видачі ордерів. Наприклад, про запровадження санкцій проти співробітників МКС, причетних до розслідування щодо США та їхніх союзників. Сам Вашингтон має складну історію відносин із МКС.

Нагадаємо, що 2002 року США відкликали свій підпис під Римським статутом. А з 2017-го тодішня головна прокурорка МКС Фату Бенсуда домагалася офіційного розслідування щодо дій талібів, солдат афганської армії, а також американських військовослужбовців у Афганістані. Однак восени 2021 року головний прокурор МКС Карім Хан заявив, що суд у Гаазі не розслідуватиме гіпотетичних злочинів військових США в Афганістані.

Чи дослухається Міжнародний кримінальний суд до цих попереджень із Вашингтона? Чи, на відміну від консервативного Міжнародного суду ООН, ухвалить радикальне рішення? Історія з видачею МКС ордерів на арешт Владіміра Путіна, уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової, командувача далекої авіації РФ Сєрґєя Кобилаша, екскомандувача ЧФ РФ Віктора Соколова демонструє, що його судді не бояться вдаватися до неординарних кроків.

Читайте також: Якщо США та Ізраїль не дотримуються законів війни, то ніхто не буде — Bloomberg

Видача ордера на арешт Путіна була неймовірно важливою подією. Для України це — крок до відновлення справедливості та покарання агресора. Для решти світу — демонстрація того, що чинний глава держави, навіть постійного члена Ради безпеки ООН, не може сховатися за імунітетом і йому буде пред’явлено обвинувачення в злочинах. Нагадаємо, що до Путіна МКС видав ордери лише на двох чинних глав держав — президента Судану Омара аль-Башира та лідера Лівії Муаммара Каддафі.

Та перш ніж Путіну було висунуто обвинувачення у воєнному злочині — незаконній депортації дітей із окупованих територій України до РФ під час російського вторгнення до нашої країни, — МКС зібрав вагому доказову базу. Тож одне з ключових питань у нинішньому палестинському кейсі: чи буде в суду достатня доказова база, щоби висунути обвинувачення представникам політичного та військового керівництва Ізраїлю?

Безперечно, напад ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня не дає права ізраїльтянам скоювати воєнні злочини. А на адресу Тель-Авіва лунають обґрунтовані звинувачення в порушенні міжнародного гуманітарного права. І якщо МКС заплющуватиме очі на воєнні злочини, скоєні, припустімо, ізраїльтянами, американцями, українцями, то це не сприятиме зміцненню авторитету суду та становленню міжнародного права.

Якщо МКС має переконливі підстави для видачі ордера на арешт Нетаньягу, то в інтересах України погодитися з цим рішенням. Для нас важлива юридична чистота справи МКС щодо Путіна, відсутність сумнівів в упередженості суду. І якщо буде видано ордер на Нетаньягу, це буде демонстрацією рівного ставлення МКС до лідерів розвинених країн і держав третього світу, приклад того, що для суду немає різниці, хто скоює злочин.

Утім, навіть у цьому разі МКС не уникне звинувачень у заангажованості: мовляв, видача ордерів на арешт Нетаньягу та інших ізраїльтян сталася тому, що суд «прогнувся» під тиском країн Глобального Півдня. Таку перспективу добре усвідомлюють у Гаазі: судді не живуть у вакуумі та враховують ризики. Так само, як і те, що видача ордерів на арешт без гарантії виконання рішення суду вдарить по престижу МКС і призведе до розмивання авторитету міжнародних судових установ.

Читайте також: Розкол в Ізраїлі: чи збудуться найгірші прогнози

Та якщо МКС видасть ордери на арешт представників керівництва Ізраїлю без видачі ордерів на арешт лідерів ХАМАСу за злочини, скоєні 7 жовтня, то виникне небезпечна ситуація, коли за допомогою юридичних механізмів жертва нападу перетворюється на обвинувачуваного. Це, зі свого боку, нівелюватиме значення ордерів, виданих на арешт Путіна та інших російських чиновників і військових. Такий результат — саме в інтересах Кремля, й це тривожить Київ.

Отже, ситуація з можливою видачею ордерів на арешт Нетаньягу та інших ізраїльтян ставить у складне становище не тільки Ізраїль, а й Міжнародний кримінальний суд. А для України створює додаткові ризики.