Багато офісних приміщень у містах, які стали «порожніми» внаслідок пандемії коронавірусу, можуть перетворитися на житлові будинки у найближчому майбутньому. COVID-19 є каталізатором тенденцій, які змінять глобальні міста, пише Financial Times.
Коронавірус став стимулом до перебудови міст, зокрема, деякі міські будівлі змінять своє функціональне призначення, а більша кількість вулиць у містах можуть стати пішохідними, вважає архітектор Норман Фостер.
Пандемія привела людство до "перехрестя" в еволюції офісної роботи, каже Фостер: застарілі моделі офісних робочих місць можуть раз і назавжди відійти в минуле, оскільки пандемія провокує більший попит на віддалену роботу. Але цей простір для змін можна використовувати творчо, в тому числі для збільшення житла в центрах міст.
«Можливо, застаріла адміністративна будівля стане житловим хмарочосом майбутнього», - сказав він.
Перепрофілювання комерційних будівель, особливо для житлових приміщень, виявилось суперечливим питанням у Великій Британії. Британський уряд розглядає можливість перегляду нормативних актів, щоб набагато ширший діапазон комерційних будівель міг бути перетворений у житлове використання. Але Британська федерація нерухомості попередила, що це ризикує спровокувати появу неякісних житлових будинків.
На думку архітектора, змін у містах точно не вийде уникнути. Внаслідок пандемії багато невеликих магазинів позачинялися, а значна кількість офісних приміщень стала порожньою, адже люди перейшли на дистанційну роботу. Цим самим пандемія підкреслила важливість проектування будівель, які можуть бути перепрофільовані в альтернативне використання. Окрім практичності, перепрофілювання будівель може допомогти зменшити перспективи забруднення навколишнього середовища.
«Ті споруди, які можна перепрофілювати, виживуть», - сказав Фостер.
«Зміна клімату вже має значний вплив на місця, де ми живемо, працюємо, вчимося та відпочиваємо, тому допомога вирішення цієї проблеми має стосуватися і галузі нерухомості», - каже виконавчий директор аналітичного центру Urban Land Institute Ед Уолтер.
Пандемія може змусити міста стати більш сприятливими для пішоходів. Фостер провів паралелі із спалахами холери в Нью-Йорку в 19 столітті, які спричинили зміни у структурі міста: вулиці стали ширшими. Керівництво міста було змушене поліпшити санітарію та виділити багато площі під великі парки. Модифікувавши давно встановлені моделі поведінки, коронавірус міг би аналогічним чином змінити міське середовище, особливо під керівництвом міських лідерів-активістів, вважає Фостер.
Безліч опитувань працівників за останні місяці показали схильність до роботи вдома принаймні протягом кількох днів на тиждень.
«Це означає, що громадський транспорт та головні вулиці будуть більш порожніми. Можливо, година пік стане частиною історії минулого», - сказав Фостер.
Робітники, які працюють дистанційно, можуть дозволити собі жити подалі від центру міста. Однак, саме розширення кількості житлових будинків завдяки перепрофілюванню вже наявних будівель зможе дозволити багатьом ключовим працівникам жити ближче до центру міста, зокрема це стосується поліції, пожежників, лікарів. Пандемія стала ключем до змін у багатьох сферах людського життя, не є винятком і перебудова структури міст, резюмує видання.
Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».
Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.
30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.
Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.