UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міцотакіс і Ердоган підписали декларацію про дружбу

Після років напруженості у відносинах через Кіпр та морські кордони, Греція і Туреччина домовилися про потепління відносин 

Греція і Туреччина домовилися про розширення зв'язків у сфері туризму і культури, прагнучи перегорнути сторінку багаторічної напруженості між союзниками по НАТО щодо морських кордонів і статусу Кіпру.

«В останні місяці ми йдемо більш спокійним шляхом», – заявив прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс на прес-конференції з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, який 7 грудня (вперше за шість років) відвідав Афіни, повідомляє Bloomberg. 

Читайте також: Туреччина може схвалити членство Швеції у НАТО до кінця року – Reuters

Грецький прем’єр додав що розбіжності між країнами «не повинні автоматично породжувати кризи». Він заявив, що планує відвідати Туреччину наступної весни в рамках угоди між двома лідерами про розширення контактів. Ердоган висловив бажання посилити зв'язки в туристичному та культурному секторах. Він також підкреслив важливість співпраці у боротьбі з тероризмом.

«Хоча розбіжності можуть бути навіть між двома рідними братами і сестрами, для двох сусідів цілком природно мати розбіжності. Головне – мати волю до їх вирішення», – сказав Ердоган.

Обидва лідери прагнуть подолати розкол, який призвів до військової конфронтації між їхніми країнами три роки тому в регіоні Східного Середземномор'я, де суперечки продовжують загрожувати геополітичній стабільності. Вони погодились, що вартість двосторонньої торгівлі може досягти 10 мільярдів євро протягом п'яти років.

Читайте також: FT: Туреччина за рік сильно наростила поставки в Росію товарів, необхідних для війни проти України

Обидві країни підписали декларацію про дружбу, яка, хоча і не є юридично зобов'язуючою, але розглядається як політично важлива для підтримання добрих зв'язків. Декларація включає в себе зобов'язання утримуватися від будь-яких заяв або дій, що виходять за її рамки.

EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS

На зустрічі також було оголошено про рішення Греції спростити для турецьких громадян відвідування деяких островів Егейського моря за тимчасовою візою. Ця ініціатива, яка відновить попередню процедуру, сприятиме подальшому розвитку туристичного сектору на грецьких островах і зміцненню економічних зв'язків між двома країнами.

Під час візиту експортно-кредитні агентства двох країн підписали меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці у сфері надання гарантій та перестрахування для грецьких і турецьких фірм, що працюють за кордоном.

Читайте також: Конфлікт між Грецією й Туреччиною за Кіпр: Bloomberg про нове бачення ситуації

«Наступним етапом політичного діалогу, коли умови для цього дозріють, може стати підхід до делімітації континентального шельфу та виключної економічної зони в Егейському морі та Східному Середземномор'ї», – сказав Міцотакіс.

Читайте також: Греція підтримує набуття Україною членства в НАТО – спільна декларація

Нагадаємо, ще у грудні 2022 року грецькі військові почали розміщуватись на островах Родос і Лесбос в Егейському морі, викликавши незадоволення Анкари. Афіни заявили, що їм потрібно захистити острови від потенційного нападу з боку Туреччини, посилаючись на те, що Анкара має значні військові сили на західному турецькому узбережжі, навпроти островів.