Росія з її імперськими амбіціями становить найбільшу і найнагальнішу загрозу для країн НАТО. Після закінчення інтенсивних бойових дій у війні проти України московському режиму може знадобитися від шести до десяти років для відновлення своїх збройних сил. За цей час Альянс повинен забезпечити можливість своїх збройних сил стримувати РФ і, в разі необхідності, воювати проти Росії. Лише так можна зменшити ризик нової війни в Європі. Про це йдеться у дослідженні Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP).
На думку аналітиків, НАТО може впливати лише на власну здатність до стримування і оборони, а не на те, чи захоче Росія розв'язати нову війну.
Час, необхідний РФ для відновлення своїх збройних сил, визначає потребу Альянсу діяти швидко і він повинен бути здатним відбити російський напад за шість років. Більший часовий проміжок вже загострює ризик війни.
Стратегічні шляхи НАТО варіюються від "краще перестрахуватись, ніж потім шкодувати" до "воювати з тими можливостями, які є зараз". Додаткові геостратегічні варіанти можуть виграти час для Альянсу.
Стратегічна переоцінка Росії
Питання для НАТО більше не полягає в тому, чи знадобиться Альянсу коли-небудь вести війну проти іншої країни, а лише в тому, коли, кажуть аналітики. У своїй новій стратегічній концепції НАТО описує Росію як найбільшу і найнагальнішу загрозу безпеці Альянсу, а також миру і стабільності в євроатлантичному регіоні, не виключаючи можливості російської атаки.
Саме РФ визначає ці часові межі через поєднання довготривалої мотивації і нарощування військового потенціалу. Вікно для потенційного російського нападу відкриється, як тільки Москва вважатиме, що атака, наприклад, на країни Балтії, може бути успішною.
РФ послідовно демонструвала свої агресивні настрої протягом двох десятиліть. Президент Росії Владімір Путін та кремлівські еліти вже давно плекають амбіції відновити російську імперію і потіснити вплив НАТО з ЄС. Історичні категорії, якими вони мислять, ґрунтуються на аналогіях з царською імперією та Радянським Союзом. Путін не вважає кордони, встановлені після розпаду Радянського Союзу, обов'язковими. Сьогодні частиною НАТО є країни Балтії, які раніше входили до складу СРСР.
Аналітики нагадали, що путінська ідеологія та викривлена інтерпретація історії вже розв'язали війни в Чечні та Грузії. Конституція Росії містить положення про реінтеграцію Білорусі в російську державу, а у 2014 році Путін розпочав війну проти України. Попри те, що наразі Москва не змогла досягти жодної зі своїх воєнних цілей, вона розпочала найбільшу війну в Європі за останні 75 років. РФ також неодноразово погрожувала окремим країнам НАТО, зокрема, навіть застосуванням ядерної зброї.
Посилення військового потенціалу
Навіть після майже двох років бойових дій проти України російський військовий потенціал більший, ніж може здаватися на перший погляд. Росія може готувати близько 280 тисяч призовників на рік. За шість років це може становити майже 1,7 мільйона, а за десять років - 2,8 мільйона людей з військовою підготовкою.
Наразі РФ використовує доходи від експорту нафти і газу для переведення своєї оборонної промисловості на військові рейки. Вона збільшила обсяги виробництва в деяких сегментах. Водночас, РФ вдалося обійти західні санкції на поставки компонентів, які вважаються критично важливими для військової промисловості. Крім того, Росія імпортує зброю і боєприпаси з країн-союзників, таких як Іран і Північна Корея.
Путінський режим тримає контроль над думками населення в РФ. Готовність суспільства в Росії змиритися з втратою людських життів, очевидно, велика, оскільки війна проти України вже коштувала РФ понад 250 тисяч загиблих і поранених, кажуть аналітики. Економічно Росія, схоже, здатна продовжувати фінансувати свою війну.
За оцінками експертів і розвідувальних служб, РФ знадобиться від шести до десяти років, щоб відновити свою армію до рівня, коли вона зможе наважитися напасти на НАТО. Відлік почнеться, щойно припиняться інтенсивні бойові дії проти України. Тоді РФ зможе перенаправити своє поточне виробництво на відновлення збройних сил.
Тим часом у НАТО змінили свої оборонні плани, проте не дійшли згоди щодо найважливішого фактору: швидкості. Щоб запобігти можливій війні, вікно можливостей для Москви не повинно відкритися. Росія повинна визнати війну з НАТО програшною. Задля забезпечення такого результату Альянс має швидко посилити свої військові можливості і чітко продемонструвати це РФ. Це важливо, тому що надії на зміну намірів російського режиму або на активізацію опору суспільства РФ проти нього, мало.
Часові рамки для реалізації оборонних планів НАТО можна чітко встановити: вони визначаються часом, який знадобиться російським збройним силам для відновлення, тобто через шість-десять років після закінчення бойових дій високої інтенсивності проти України, вважають аналітики.
Варіанти дій для НАТО
Проте, якщо Москві вдасться відновити свої збройні сили лише через шість років, НАТО буде дедалі важче її наздогнати. Причина в тому, що Європі потрібно багато часу для того, щоб плани стали реальністю: щонайменше два роки треба для встановлення нових виробничих ліній для ракет чи танків або для створення більших військових підрозділів. Чим швидше, тим більше доведеться змінювати стандарти, наприклад, підготовки або озброєння. Армія, сформована за п'ять років, відрізняється від тієї, яка готувалася дев'ять років.
На думку аналітиків, НАТО має використати час, що залишився до завершення інтенсивних бойових дій в Україні і початку відновлення збройних сил РФ. Це означає посилення підтримки Києва до такої міри, щоб українські збройні сили мали шанс завдати поразки Росії на українській території під час нових наступальних операцій. Це не лише ще більше послабить бойову міць РФ, НАТО могла б таким чином продемонструвати свою рішучість і сподіватися, що поразка Росії змінить стратегію Кремля. Проте Альянс має знайти баланс між підтримкою України і посиленням власної боєздатності.
Ще один варіант для НАТО — інтегрувати Україну в європейський оборонний сектор. Європа повинна негайно почати працювати з Україною над плануванням і реалізацією довгострокової інтеграції країни в західну систему оборони і озброєнь. Україна вже є частиною західної оборонної системи. Оголошене членство в ЄС і НАТО ще більше зміцнить цей зв'язок.
Третій варіант — встановити більш збалансовані відносини зі Сполученими Штатами. Але ці плани затьмарює побоювання, що США можуть зменшити підтримку оборони Європи. З цієї причини європейці повинні самостійно докласти необхідних зусиль для розширення власних військових можливостей. Також аналітики вважають, що можна перешкоджати розвитку військового сектору РФ, зокрема, шляхом торговельних санкцій проти Росії
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що Росія зазнала стратегічної поразки, коли розпочала вторгнення в Україну. За його словами, РФ не прагне миру, а готується до нової війни. У Пентагоні вважають, що на тлі повномасштабної війни РФ проти України характер загроз з боку Росії для НАТО "значно змінився".