UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський вшанував пам'ять загиблих в Ірані канадців

Президент України відвідав посольство Канади в Києві та залишив запис у Книзі пам'яті з іменами жертв авіакатастрофи.

Президент України Володимир Зеленський вшанував пам'ять громадян Канади, загиблих під час краху авіалайнера Boeing 737 "МАУ", збитого ППО Ірану. У середу, 15 січня глава держави відвідав канадське посольство та зробив запис у книзі пам'яті з іменами жертв авіакатастрофи, повідомляє прес-служба Офісу президента України.

"Колись людство винайшло літаки. Колись людство винайшло зброю. Але чи зможе колись людство винайти дієвий спосіб, щоб захистити себе від своїх творінь? І чи зможе колись людство винайти слова, які змогли б описати наш загальну нестерпний біль... Мої щирі співчуття родинам та близьким загиблих громадян Канади і України. Мої щирі співчуття родинам та близьким загиблих громадян інших держав – Ірану, Швеції, Великобританії та Афганістану. Вічна пам'ять загиблим", - написав Зеленський.

У ході зустрічі з канадським послом Ларисою Галадзою Зеленський зазначив, що в України і Канади історично багато суспільство, а тепер ще й спільне горе. Президент висловив співчуття канадському народу у зв'язку з трагедією.

Зеленський також розповів, що вже 8 січня Україна направила до Тегерану 45 експертів, 10 з яких продовжують роботу в Ірані.

Галадза, у свою чергу, подякувала Україні за сприяння в розслідуванні обставин авіакатастрофи.

Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.

Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.

Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.

Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".

Влада України на заяви західних партнерів реагували стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утриматися від спекуляцій. Але після зізнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данилов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще до цих заяв. Тим не менш, у РНБО стверджували, що розглядають сім версій.

Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Високосний жах 2020" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".