UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський чекає від КСУ пояснень, чим керувався суд, приймаючи рішення щодо закону "Про запобігання корупції" - радник голови ОПУ

За словами Подоляка, у президента є низка інструментів для вирішення ситуації, що склалася.

Президент Володимир Зеленський очікує від суддів Конституційного суду пояснень про причини, через які КСУ прийняв останні спірні резонансні рішення, заявив радник глави Офісу глави держави Михайло Подоляк в коментарі «Інтерфакс-Україна». Йдеться про рішення, яким КСУ визнав неконституційними низку положень закону «Про протидію корупції».

«Ще вчора Володимир Олександрович (Зеленський) буквально вимагав від представників суду виразно пояснити, чим вони керувалися при прийнятті такого спірних рішень. Чому ці рішення, особливо в частині обов'язкового декларування доходів високопоставленими чиновниками, завдають суттєвих ударів по всій нашій антикорупційній архітектурі країни й ставлять нас в двозначне становище на міжнародній арені. Від чіткої відповіді суддів КС залежить подальший розвиток подій. Чи продовжиться ескалація або криза буде розв'язана швидко й ефективно», - заявив Подоляк.

За його словами, останні рішення Конституційного суду, м'яко кажучи, дивують.

«Адже це не просто окремі виклики, суспільному консенсусу, який склався в частині декларування доходів. Швидше потрібно говорити про те, що Конституційний суд вирішив самостійно переглянути новий суспільний договір в країні, який передбачає нульову терпимість до будь-яких непрозорих форматів в державному управлінні. І повернути нас до старих часів, коли топ корупція домінувала в державі», - розповів Подоляк.

Радник глави ОПУ додав, що ніхто не очікував, що КСУ «раптом в лічені дні перетвориться на агресивного політичного гравця». Адже він, за словами Подоляка, повинен бути своєрідним символом непорушності нової системи.

Він також заявив про те, що у Зеленського є низка інструментів, які дозволять повернути в нормальне русло конфліктну ситуацію.

"Серед них - спеціальне засідання РНБО, яке цілком може дати належну політико-правову оцінку позиції КС. З виробленням подальших рекомендацій всім органам виконавчої влади. Більш жорсткий інструмент - спеціальне засідання Верховної Ради, на якому потрібно буде заслухати суддів КС, щоб зрозуміти їх мотивацію", - пояснив він.

Читайте також: Зеленський скликав термінове закрите засідання РНБО через рішення КСУ

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за поданням членів фракції проросійської ОПЗЖ щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

У зв'язку з таким рішенням, Національне агентство з попередження корупції в 18 годин 28 жовтня закрило реєстр електронних декларацій.

У НАЗК заявили, що рішення Конституційного Суду фактично заблокувало реалізацію місцевих виборів. Відзначається, що без відповідної перевірки жоден керівник державного органу, в тому числі жоден переможець місцевих виборів, не може бути офіційно призначений.

Представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив, що рішення суду може нести негативні наслідки для євроінтеграції України.

А представниця Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря зазначила, що рішення було прийнято з «кричущими процесуальними порушеннями» і сумнівне за змістом. Також, за її словами, воно може спровокувати міжнародний скандал.

Водночас глава МЗС Дмитро Кулеба зазначив, що рішення є серйозним ударом, однак ще не руйнує взаємодію України та західних партнерів.

При цьому в ЄС вже заявили про те, що рішення КСУ про скасування ключових антикорупційних повноважень НАЗК, кримінальної відповідальності за недостовірне декларування, є достатньою підставою для початку запуску Європейською Комісією механізму тимчасового призупинення дії безвізового режиму.

Детальніше про мотиви скасування статті про недостовірне декларування, незаконне збагачення, а також електронне декларування та наслідки цього рішення КСУ читайте в статті Олександра Лємєнова "Антикорупційний постріл в ногу Зеленського" для ZN.UA.