У середу, 1 грудня, президент Володимир Зеленський вийшов до трибуни парламенту з традиційним щорічним посланням до народу України та Верховної Ради. Редакція ZN.UA також продовжила традицію - детально проаналізувала, що говорив глава держави, та зробила фактчекінг сказаного.
1. "Ми стабілізували економічну ситуацію"
Президент вважає, що Україна переживає економічний бум. За його словами, ВВП країни вперше перевищив 190 млрд. доларів.
"Ми стабілізували економічну ситуацію. У 2021 р зростання економіки вперше за всю історію незалежної України вперше перевищить 190 млрд доларів. Це більше ніж у докризових 2008 та 2013 роках. Ми вперше знизимо державний борг до рівня 50% ВВП. Наші золотовалютні резерви зросли і сьогодні сягають 30 млрд доларів. Це найвищий показник із 2013 року", - каже гарант.
Реальність. На ріст ВВП значною мірою впливає інфляція, а вона цього року становить майже 10%. Тому адекватним показником є Реальний ВВП, а не номінальний. Реальний ВВП у 2020 році лише на 1,2% вищий за ВВП 2019-го, і на 15% нижче за ВВП 2013 року.
Детальніше про темпи економічного відновлення України ми писали в статті "Де ж той імпульс для економічного зростання?".
2. "Нам вдалося досягти стабільності в енергетиці"
Зеленський переконаний, що нова "велика" програма, яка почнеться в Україні з 2022 року, дозволить Україні вперше отримати "справжню енергетичну незалежність".
"Енергетична криза та обмеження електропостачання, та значний ріст тарифів – вперше це не про Україну. Нам вдалося досягти стабільності в енергетиці, стримати зростання цін на житлово-комунальні послуги, а ціни не електроенергію для населення нашої держави, навіть знизити", - зазначає президент.
Реальність. Сьогодні Україна та її енергоринок у заручниках к ДТЕК Ріната Ахметова, бо компанія олігарха володіє 70% енергетичного вугілля країни, а державна Центренерго вугілля в достатній кількості не закупила. Також недостатніми є і запаси газу в державі. Фактично Україна на порозі енергетичної кризи і вже імпортує електроенергію з Білорусі.
Детально про це у статті "Блекаут влади" розповіла наша редакторка економіки Юлія Самаєва.
3."Вперше за 30 років розпочали боротьбу з олігархами"
Зеленський впевнений, що Україна переможе у боротьбі з олігархами.
"Ми вперше за 30 років розпочали системну боротьбу з олігархами. Хтось скаже: правильно говорити не "з, а проти олігархів". А я скажу: правильно не говорити, а робити. І я впевнений, що Україна у цій боротьбі переможе. Україна з цим покінчить", - заявив Зеленський під час виступу у Верховній Раді.
Реальність. При цьому від "антиахметівського" закону (№5600) Україна щорічно втрачатиме до 70 млн доларів ренти. А справа проти Ігоря Коломойського за виведення з Приватбанку 150 млрд грн припала пилом в офісі генпрокурора. А сам олігарх шантажує державу "спірним газом" Укрнафти, змушуючи під час поділу компанії віддати йому "найсмачніші", і тут лишивши державі самі збитки.
ZN.UA неодноразово писало про це, зокрема у статтях "Коломойський покусав Приватбанк" та "Розлучення року: Як Коломойський ділить «Укрнафту» з НАК «Нафтогаз України»
4. "Порівняно з 2019 роком бюджет на медицину збільшився вдвічі"
Президент похвалився, що автопарк швидких в країні укомплектовано на 100%.
«Порівняно з 2019 роком бюджет на медицину збільшився вдвічі. Вперше за всю історію Незалежної України ми повністю укомплектували автопарк «швидких», повністю, на 100%», - заявив він.
5. "Починали майже з нічим. Зараз маємо майже все"
За словами президента, наразі в нашій країні доступні мільйон доз вакцин.
"Ми починали майже з нічим, і це правда. Зараз маємо майже все: лікарні, ліжка, кисень, і найголовніше - вакцина. Ще вчора ми не знали, як розділити першу партію вакцини у 500 тисяч доз. Наразі доступні мільйони доз AstraZeneca, CoronaVac, Pfizer та Moderna. Ми починали з десяти тисяч щеплень на день, у листопаді зробили 6,5 млн", - сказав Зеленський.
Президент заявив, що з початку наступного року в Україні збільшать заробітну плату медичним працівникам.
"Вперше зарплата лікарів зросла за рік вдвічі. З нового року, з 1 січня, вона складатиме мінімум 20 тисяч гривень. Середня заробітна плата лікаря в державі Україна буде 24 тисячі гривень", - заявив Зеленський.
Реальність. У Програмі медичних гарантій підвищення зарплат не закладено. Зарплати входять в тариф. Використання коштів здійснюється згідно з фінансовими планами медичних закладів, які погоджуються засновниками. Тож будь-яке централізоване рішення щодо підвищення зарплатні медикам може носити лише рекомендаційний характер. МОЗ та НСЗУ розпочали роботу з органами місцевого самоврядування, департаментами охорони здоров’я для того, щоб використання коштів на наступний рік було сформовано правильно. Однак результат, м' яко кажучи, навряд чи буде стовідсотковим. При цьому є побоювання, що підвищення зарплати медперсоналу подекуди відбуватиметься за рахунок ліків для пацієнтів.
Більше про це писала редакторка відділу соціум ZN.UA Алла Котляр у статті "Хто заплатить за лікування? У профільному комітеті ВР обговорюється законопроєкт про впровадження співоплат".
7. "Незалежність - це цифрова свобода від бюрократії, черг і корупції"
Зеленський заявив, що Україна стала першою країною у світі, яка впровадила цифровий паспорт громадянина завдяки додатку"Дія".
"Незалежність – це цифрова свобода від бюрократії, черг і корупції. І в цьому вже пересвідчилися понад 11 мільйонів користувачів застосунку "Дія"...Ми запровадили цифрове водійське посвідчення, за допомогою якого можна подорожувати або відкрити банківський рахунок онлайн", - сказав глава держави.
Реальність. Для щоденного користування «Дія» — це зручно і ризиковано водночас. Найбільше це стосується мобільного додатку, бо всі дані й доступи на телефоні вкрасти набагато легше, ніж будь-який паперовий документ.
Детальніше про це у статті "Дія": про що не розповідають українцям" пише Олена Болтушкіна.