UA / RU
Підтримати ZN.ua

В умовах воєнного стану: чи можуть українці піти у відпустку без збереження зарплати

Навіть під час війни працівники мають право на відпустку.

В Україні трудові відносини між роботодавцем і працівником регулюються законом. Так, відповідно до закону № 2136-ІХ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" встановлено порядок надання працівникам відпустки без збереження заробітної плати. Видання НВ розповіло, на яких підставах надається відпустка за власний рахунок під час війни та на який термін вона надається.

Які підстави потрібні для відпустки

Згідно із ч. 3 ст. 12 закону "Про відпустки", протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку.

Читайте також: У Раді хочуть змінити правила надання відпусток українцям

Відпустка без збереження заробітної плати за указаною підставою надається:

Час перебування у відпустці без збереження зарплати за цією підставою зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 9 закону "Про відпустки".

На який термін можна отримати відпустку під час воєнного стану

В Україні 19 липня 2022 року, запроваджено новий вид відпустки без збереження заробітної плати, яка не належить до відпусток без збереження зарплати, що надаються працівникові відповідно до статей 25, 26 закону "Про відпустки".

Ці зміни передбачають, що у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО), в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Читайте також: Декретна відпустка до досягнення дитиною трьох років: хто має право її оформити

За новою нормою відпустка без збереження заробітної плати надається:

Роботодавець не може відмовити працівнику у наданні цієї відпустки. Виходячи з умов її надання працівник має підтвердити факт, що він виїхав за межі території України або набув статусу ВПО. Спосіб підтвердження факту виїзду за межі України не визначений законом, відтак рішення щодо надання відпустки у цьому випадку прийматиметься роботодавцем на підставі наданих працівником доказів, які достатньою мірою підтверджують цей факт.

У разі повернення працівника, який перебуває у зазначеній відпустці на територію України, виходячи з умов її надання, особа втрачає право вимагати продовження такої відпустки. Крім того, в період дії воєнного стану за певними категоріями працівників зберігається право на відпустки без збереження зарплати, що надаються в обов’язковому порядку за бажанням відповідно до ст. 25 закону "Про відпустки".

Відпустка за сімейними обставинами

Також у період дії воєнного стану зберігається право працівників на відпустку без збереження заробітної плати відповідно до ч. 1 ст. 26 закону "Про відпустки", якою передбачено, що за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження зарплати на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік.

Щоб піти у відпустку за сімейними обставинами, працівник має написати відповідну заяву та отримати згоду роботодавця. Але роботодавець може відмовити працівнику у її наданні.

Відпустка на період карантину

Слід зазначити, що працівники також мають право на відпустку без збереження заробітної плати на період карантину, встановленого Кабміном відповідно до Закону № 1645.

Термін такої відпустки не включається до загального терміну відпустки без збереження заробітної плати, яка надається за сімейними обставинами та з інших причин.

Раніше ми писали, що робити, якщо військовому не дають відпустку за сімейними обставинами.