UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна активізувала переговори щодо повернення "чорних скриньок" літака "МАУ"

Із бортовими самописцями збитого Іраном Boeing працюють експерти.

Україна домовляється з Канадою про передачу бортових самописців ("чорних ящиків") збитого під Тегераном літака "Міжнародних авіаліній України", повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"Ми вийшли на розуміння того, що "чорні скриньки" з літака можливо повернути в Україну. Робота триває, попри інші виклики", - заявив Шмигаль за підсумками зустрічі з послом Канади Ларисою Галадзою.

Крім катастрофи українського Boeing, сторони обговорили питання зовнішньополітичного й економічного співробітництва та обмінялися досвідом боротьби з коронавірусом COVID-19. На думку пані посла, Україна вживає правильні заходи щодо протидії вірусній інфекції.

Шмигаль подякував Канаді за підтримку України і твердість у збереженні санкцій проти Росії. А посол наголосила на незмінності курсу Оттави, пише "Урядовий портал".

Нагадаємо, 7 квітня Київ направив Тегерану дипломатичну ноту з вимогою пояснити скандальну заяву депутата іранського парламенту, який похвалив КВІР за розстріл цивільного борту.

5 квітня депутат Хассан Норузі заявив, що військовослужбовці, які збили український літак, "добре виконали свою роботу". За його словами, траєкторія польоту була "підозрілою", і борт нібито "вели американці", щоб "атакувати" якісь "цілі" в Ірані. Норузі також розповів, що ніхто з причетних до вбивства екіпажу і пасажирів "Боїнга" не був заарештований, і арештів взагалі не буде.

Ця заява суперечить офіційній позиції Тегерана: у січні міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф повідомляв, що під вартою перебуває військовослужбовець, який здійснив пуск ракети.

Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великої Британії, Швеції та Афганістану: загалом 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.

Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.

Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.

Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".

Влада України на заяви західних партнерів реагувала стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утриматися від спекуляцій. Але після зізнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще до цих заяв. Тим не менш, у РНБО стверджували, що розглядають сім версій.

Докладніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" для ZN.UA.