В Україні трудові відносини регулюються відповідним законодавством. Бувають випадки коли людина звільняється з основного місця роботи та відкриває ФОП, а потім планує працювати в іншого роботодавця.
Адвокат Андрій Карпенко на порталі b2bconsult розповів, чи може бути ФОП основним місцем роботи та чи може працювати підприємець на умовах зовнішнього сумісництва.
Карпенко зазначив, що багато хто вважає, що підприємництво – то є основна робота.
«І мовляв, тому ФОПа можна брати на роботу лише як сумісника. Це абсолютно хибна точка зору. Бо такі поняття як «основне місце роботи» та «сумісництво» — це про роботу на підставі трудового договору. Підприємництво тут ні до чого. Тож якщо воно від чогось і залежить (приймати людину як за основним місцем роботи, чи як за сумісництвом), то явно не від наявності ФОП-статусу», – роз'яснив експерт.
Адвокат додав, що людина, яка має статус ФОП, у рівній мірі має повне право бути працевлаштована як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
За словами Карпенка, ФОП не є найманим працівником.
«Підприємництво – це не робота за наймом. Це самостійна систематична господарська діяльність, яка ведеться на власний ризик (ст. 42, 55 господарського кодексу). І хоча підприємець забезпечує себе роботою самостійно, проте він ні з ким не перебуває у трудових відносинах і сам для себе роботодавцем не вважається», – сказав він.
Експерт зауважив, що сумісництво – це виконання працівником крім своєї основної іншої регулярно оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві або в установі (або у роботодавця-фізособи) за наймом.
«Іншими словами, підприємець може у вільний від підприємництва час улаштуватися на роботу за наймом. Але це буде його основним місцем роботи. Тільки ставши найманим працівником, він зможе влаштуватися також і сумісником (якщо у нього вистачить на це часу і сил)», – резюмував Карпенко.
Раніше ми писали, у яких випадках роботодавець може призупинити трудовий договір.