UA / RU
Підтримати ZN.ua

Степанов анонсував роботу над помилками медреформи

На думку міністра, системи охорони здоров'я в Україні немає.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив про тиск на очолюване ним відомство. МОЗ дорікають бажанням згорнути розпочату в Україні медичну реформу, однак, за словами міністра, йдеться лише про "виправлення помилок".

"Останнім часом МОЗ часто згадують у негативному тоні, звинувачують у всіх можливих і неможливих злочинах, чинять медійні атаки та політичний тиск", - заявив Степановп під час відеозвернення 1 червня.

На його думку, системи охорони здоров'я в Україні немає – є або "уламки радянського минулого", або "шматочки абстрактних нездійсненних проєктів майбутнього".

Також, за словами міністра, є два табори. До першого він відніс "адептів псевдореформи", які майже чотири роки зловживали владою та "експериментували над українською медициною". До другого – усіх медичних працівників, які стикнулися із загрозою звільнення, тож, на його думку, до прихильників реформи належати не можуть.

Втім, непублічною причиною спротиву деяких лікарів та медсестер медичній реформі є не загроза звільнення, а бажання зберегти існуючу систему "винагород" від пацієнтів, тіньовий обіг коштів, обсяги якого сягають 50-55 млрд гривень на рік.

"Зараз ці так звані реформатори стали критиками будь-чого, аби тільки здіймати публічний галас, щоб відволікти українців від провалів своєї діяльності. Все, що вони здобули – це загроза звільнення десятків тисяч медиків та закриття сотень лікарень, дефіцит ліків, медичного обладнання, відтік українських лікарів за кордон", - зазначив він.

Втім, блокування централізованої закупівлі ліків через бажання завести до ДП "Медзакупівлі України" свою людину – надбання не "старих реформаторів", а попередника Степанова на цій посаді Іллі Ємця. А провал підготовки до епідемії COVID-19 в Україні та спроби заблокувати старт другого етапу медреформи врешті-решт коштували Ємцю міністерського крісла.

Що ж до закриття медзакладів, 300 лікарень, із якими НСЗУ не уклала контрактів, було вирішено дофінансувати в ручному режимі, з резервів служби та МОЗ. Згодом їх фінансування мало лягти на плечі місцевої влади та громад, розповідав ZN.UA учасник робочої групи з медреформи Роман Марабян.

"Як і доручив президент, ми виправимо помилки, допущені п'ять років тому при плануванні медичної реформи. Ми маємо спільне бачення вирішення проблем охорони здоров'я з президентом та прем'єр-міністром", - додав міністр. І наголосив, що у цьому МОЗ допоможуть українські лікарі та міжнародні фахівці.

Степанов також похвалив медиків, які стали на боротьбу з коронавірусом в Україні, однак жодним словом не обмовився про затримку з виплатами обіцяних 300% надбавок та брак засобів медичного захисту, через що ризик заразитися коронавірусом на робочому місці суттєво підвищується.

Читайте також: Двоє українських бійців отримали поранення в зоні ООС

Нагадаємо, 4 травня президент Володимир Зеленський публічно закликав керівництво МОЗ та профільного парламентського комітету запропонувати план "покращення" другого етапу медичної реформи, щоб не допустити закриття частини медичних установ і звільнення персоналу.

На брифінгу 5 травня міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що в Україні проведуть низку змін у фінансуванні медичної галузі. Зокрема, міністерство планує провести масштабну експертизу галузі та запровадити стандарти надання медичної допомоги.

Докладніше про проблеми медичної реформи в Україні читайте у статтях Алли Котляр "Скасування медреформи. Назад у совок?" та Віктора Рибчука "Відверто про медичну реформу" для ZN.UA.