UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пристайко обговорить з іранським міністром передачу Україні "чорних скриньок" літака МАУ

Іранська делегація вже прибула в Київ.

Голова Міністерства закордонних справ Вадим Пристайко обговорить з міністром інфраструктури та доріг Ірану питання передачі Україні бортових самописців збитого в Тегерані літака МАУ. У Київ з робочим візитом прибула іранська делегація.

"Іранці вже тут. І як раз, що робити з цими "чорними ящиками" - це і є одна з ключових частин нашої розмови. Це міністр інфраструктури та доріг. Він є офіційним представником Ірану, його головне завдання - принести офіційні вибачення, визнання того, що сталося. Ми сподіваємося, що ми зможемо піти трохи далі, ніж просто політичні визначення та обговоримо практичні проблеми. Серед них - "чорні скриньки", - повідомив Пристайко під час пресконференції.

Він додав, що планує обговорити компенсації сім'ям загиблих в авіакатастрофі. Однак Пристайко підкреслив, що це питання детальніше будуть обговорювати юристи. За словами глави українського МЗС, Офіс генпрокурора вже звернувся до іранської сторони з запитом про спільне розслідування катастрофи.

"Як ви знаєте, кримінальну справу в Україні вже відкрито, і зараз, зокрема, будемо вимагати створення групи, яка буде спільно працювати в Ірані щодо збору даних, доступу до всіх джерел інформації, переговорів, диспетчерським даними, авіаційним даними і т. д.", - зазначив міністр.

Як повідомлялося, Офіс генпрокурора України направив кілька запити до Тегеран з вимогою передати "чорні ящики" Україні. Міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявляв, що Іран дав попередню згоду на це.

Однак 19 січня голова іранської Організації цивільної авіації Хасан Резаїфар повідомив, що Іран приступив до розшифровки бортових самописців зі збитого українського "Боїнга". За його словами, Тегеран не приймав рішення про відправку "чорних скриньок" в Україну або Францію, але не виключив такої можливості.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо зажадав, щоб самописці передали Франції, так як в Ірану немає технічної бази для повноцінного аналізу пошкоджених "чорних скриньок".

Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.

Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.

Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.

Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".

Влада України на заяви західних партнерів реагували стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утриматися від спекуляцій. Але після зізнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще до цих заяв. Тим не менш, у РНБО стверджували, що розглядають сім версій.

19 січня тіла загиблих в авіакатастрофі українців доставили до Києва.

Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".