UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Ми опинилися перед вибором», - глава НАЗК назвав причину введення закритих порядків декларування СБУ

НАЗК довелося або піти назустріч і затвердити порядки декларування СБУ у вигляді документа з обмеженим доступом, або допустити, щоб в спецслужбах продовжували роками не декларуватися.

В Україні порядок перевірки декларацій є відкритим, але відносно Служби безпеки України є непублічна частина. У громадських організацій цей факт викликає низку претензій. Редакторка відділу політики ZN.UA обговорила це з главою НАЗК Олександром Новіковим.

Як пояснив глава Національного агентства з протидії корупції Олександр Новіков, всі особи, пов'язані з оперативно-розшуковою, розвідувальною і контррозвідувальною діяльностю (у тому числі працівники ДБР, Нацполіції, Служби зовнішньої розвідки, деякі працівники НАБУ і інші), ще з 2015 року повинні були подавати декларації. Однак вони цього не робили.

«Тому ми постали перед вибором: або піти їм назустріч і затвердити порядки їхнього декларування у вигляді документа з обмеженим доступом, або допустити, щоб вони продовжували роками не декларуватися. Ми вибрали перше. Але затверджені нами порядки повністю гарантують виконання закону», - розповів Новіков.

На пасаж журналіста про те, що факт керівництва колишнього працівника СБУ перевіркою декларацій СБУ є конфліктом інтересів, глава НАЗК відповів: «Нас перш за все цікавить результат. І він у нас є».

«Невелике уточнення: колишній працівник управління внутрішньої безпеки СБУ. Уловлюєте відмінність? Узагалі в цьому випадку говорити про процеси можна скільки завгодно, але давайте скажемо про результати. Ніколи жоден генерал СБУ не перевірявся НАЗК із будь-якими для нього наслідками. Але торік генерал Олексій Петров, колишній начальник СБУ Кіровоградської області, а на момент перевірки — губернатор Закарпатської області, отримав протокол від НАЗК. Начальник Миколаївського управління СБУ Віталій Герсак, який «погорів» на автопарку в Instagram, — обґрунтований висновок і кримінальне провадження», - додав Новіков.

Він також уточнив, що НАЗК не наполягає, щоб порядки були з обмеженим доступом.

«Але не в наших повноваженнях знімати обмежений доступ. Проти не лише СБУ, а й НАБУ. І, повторюся, я розумію, чому. Згадайте, як кілька років тому в центрі Києва було підірвано одного з керівників розвідувальних органів Києва. Ви вважаєте, у цьому разі є порівнянними суспільна користь від декларації та завдана шкода? Досить проста насправді дилема й точна відповідь на ваше запитання. Будь-яка публічна інформація полегшить для ворогів України доступ до даних про українських розвідників», - резюмував Новіков.

Читайте також: Сьогодні важлива невідворотність покарання, коли гучні публічні справи будуть доведені до кінця - глава НАЗК

Раніше повідомлялося, що стаття 52-1 Закону України "Про запобігання корупції"передбачає "окремий порядок контролю осіб, які займають посади у органах, що здійснюють оперативно-розшукову та контррозвідувальну діяльність".

А тому декларації деяких категорій службовців є засекреченими, як зазначають в СБУ, з метою вказаної норми є "унеможливлення розкриття" належності таких осіб до вищезазначених органів, персональних даних членів їхніх сімей тощо.

Чому після удару Конституційного суду і «повернення» повноважень Національному агентству по запобіганню корупції (НАЗК) чиновникам легше приховати доходи і заплатити штраф, ніж показати активи? Чи потрібно відкривати порядки декларування працівників спецслужб? Хто заблокував можливість моніторингу способу життя суддів? Чому депутати не повертають відповідальність суддів за завідомо неправосудні рішення? Хто в парламенті прийняв викривачів за «стукачів»? Як зламати політичну корупцію і допомогти партіям піти з-під впливу олігархів?

Про це та багато іншого читайте в другій частині інтерв'ю Інни Ведернікової з главою НАЗК Олександром Новіковим. Перша частина інтерв'ю з Олександром Новіковим тут.