UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський підписав указ про відсторонення голови КСУ Тупицького

Формальною підставою для президентського указу стало клопотання Офісу генпрокурора.

Президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови Конституційного суду Олександра Тупицького з посади судді строком на два місяці. Підпис під документом глава держави поставив на засіданні РНБО у вівторок, 29 грудня, повідомили в Офісі президента.

«Я підписую цей указ заради відновлення справедливості і вирішення конституційної кризи», - заявив Зеленський.

Формальною підставою для президентського указу стало подання Офісу генерального прокурора про відсторонення Тупицького на два місяці. На Різницькій послалися на ст. 154 Кримінального процесуального кодексу, згідно з якою посадові особи, яких призначає президент, відсторонюються ним же за клопотанням прокурора.

За словами заступника глави ОП Андрія Смирнова, ніяких застережень щодо можливості розгляду клопотання і прийняття відповідних рішень «не було встановлено».

Позицію Офісу генпрокурора підтримав представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський.

«Це не звільнення, це не припинення його повноважень судді, це тимчасовий захід, передбачений КПК України, статтею 154. Президент України на виконання Конституції і законів України, згідно з Конституцією, видає укази. Відповідно до статті 154 особа, яку призначив на посаду президент України, може бути на час досудового розслідування на строк до двох місяців тимчасово відсторонена від своєї посади», - пояснив він.

«Тобто президент України діє в повній відповідності до своїх конституційних повноваженням, відстороняючи пана Тупицького з посади судді КСУ на два місяці», - резюмував він.

На засіданні Ради національної безпеки і оборони також був присутній голова парламентської фракції «Слуги народу» Давид Арахамія. Своїми словами він фактично підтвердив, що рішення Зеленського є політичним і обумовлено відсутністю «суспільної довіри» до КСУ.

«Це цілком логічне продовження того процесу, який ми почали в парламенті, коли зібрали 226 підписів народних депутатів під зверненням до КСУ із закликом добровільно піти у відставку, тому що зараз немає суспільної довіри до цієї інституції», - сказав Арахамія.

28 грудня голові КСУ оголосили підозру в підкупі свідка і наданні завідомо неправдивих свідчень. "Схеми" опублікували розслідування про участь Тупицького в подіях, які привели до зміни власника заводу в Зугресі.

Уже після призначення до КСУ Тупицький намагався відрадити свідка від свідчень правоохоронцям і виявляв бажання отримати грошову винагороду за врегулювання давнього корпоративного конфлікту. Журналісти  оприлюднили запис розмови Тупицького з донецьким бізнесменом Владиславом Дрегером.

Читайте також: «Плівки Тупицького»: «Схеми» опублікували записи розмов глави КСУ про суддівську корупції

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.

У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.

На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».

Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.