Сотні людей у небі над Синайським півостровом, а також в паризьких кафе і концертному залі стали жертвами ісламістського тероризму. І результатом цього став військовий альянс між Францією і Росією проти "Ісламської держави" в Сирії.
Президент Франсуа Оланд цього тижня вирушить у Москву і Вашингтон, щоб вмовити Захід і Схід почати співпрацювати. Також у Раді безпеки ООН готують резолюцію, якою великі держави спільно оголосять війну тероризму в Сирії.
Співпраця між Заходом і Росією в цій битві має певний сенс. Але вона повинна бути чітко окреслена і обмежена чіткими правилами, а також сторони повинні обговорити точні спільні цілі. Найголовніше, співпраця не повинна включати огидні компроміси щодо вторгнення Росії в Україну, які загрожують розростанням потрясіння в дусі Близького Сходу в центрі Європи.
Про це в редакційній статті пише видання Financial Times. Умови союзу в Сирії повинен містити чітке зобов'язання Росії зосередити увагу своїх військових сил проти "Ісламської держави". Також повинна бути згода сторін про те, що поки заходи для збереження сирійських інститутів не визначені, будь-яка політична угода про завершення конфлікту повинна передбачати відставку президента Башара Асада.
Метою західно-східного союзу повинно стати перемир'я між урядом Сирії і повстанцями, які не мають відношення до "Ісламської держави". Це необхідно, щоб консолідувати і підготувати сили для наземного удару по терористам. Росія повинна допомогти з тим, щоб змусити Асада відмовитися від скидання барельних бомб на регіони, які контролюють опозиціонери. Таким чином повинна бути створена вільна від "Ісламської держави" територія Сирії, на якій сирійці можуть почуватися в безпеці. Це дозволить зупинити потік біженців в Європу.
У свою чергу, західним столицям не треба плекати ілюзії. Співпраця президента Росії Володимира Путіна має ціну. Верхня палата російського парламенту у своєму заклику до об'єднання сил проти тероризму, заявляла, що це тяжко зробити через санкції, які Захід увів проти Росії через її вторгнення і окупацію частини території України.
"ЄС і США повинні дати чітко зрозуміти, що санкції, пов'язані з Україною, будуть зняті лише в тому випадку, якщо Росія виконає мінські угоди", - йдеться у статті.
Мета Кремля навіть ширша. Путін нагадує про теракти 11 вересня 2001 року в США і його спроби створити коаліцію проти тероризму з тодішнім президентом Джорджем Бушем молодшим. Російський президент говорить, що тоді можливість була втрачена і цього не можна допустити зараз. Але при цьому Путін не хоче приєднуватися до Заходу. Він хоче перетворити Росію на одну з небагатьох світових держав з власною "зоною впливу". І розподіл таких "зон впливу", на думку Путіна, повинен бути ключовим у міжнародній політиці.
У своєму заклику парламент Росії також провів паралелі з міжнародною коаліцією проти нацизму 70 років тому. Інший російський чиновник закликав до створення "сучасної антигітлерівської коаліції". Ці історичні посилання покликані нагадати, як СРСР і Захід відклали в бік розбіжності і конфлікти між собою, щоб побороти спільного ворога. Такі паралелі нещирі.
В часи Другої світової війни лише спільними силами можна було побороти екзистенційну загрозу з боку Третього рейху. Але сьогодні Захід в стані побороти "Ісламську державу" і без допомоги Росії.
В очах Кремля результатом антигітлерівської коаліції стала Ялтинська конференція 1945 року, яку Путін хвалив нещодавно на засідання Генеральної асамблеї ООН у вересні. Він заявив, що розділ Європи Сталіним, Рузвельтом і Черчелем "врятував світ від великих потрясінь" після війни. Але Європа має іншу точку зору: Ялта прирекла пів континенту на криваву радянську окупацію.
Спільний удар по ісламському тероризму можливий, але компроміс щодо західних цінностей у 21-му столітті – ні. Не може бути й мови про повернення до політики "великої сили" з її сферами впливу, чого Путін очевидно прагне.
Раніше французьке видання Le Monde писало, що Захід не повинен обмінювати Українуна допомогу Путіна в Сирії. Не виключено, що за певних умов Путін погодиться позбутися Асада. Але, торгуючись за це і російську допомогу у війні проти "Ісламської держави", Захід не повинен продавати свої цінності, через які він підтримує Україну. У свою чергу президент України Петро Порошенко вважає помилкою довіру Заходу до Путіна у питанні Сирії. Український президент взявся "боротися" проти тероризму в Сирії в той же час, коли підтримує терористів в Україні.
В цей же час, видання The Times писало, що Захід може знищити "Ісламську державу" без допомоги Путіна. Військові експерти кажуть, що 15 тисяч американських солдатів буде достатньо, щоб це зробити. Їй підтримає союзна армія Іраку, а також курди і бійці "Вільної сирійської армії" в Сирії.
Тим часом, оглядач Rzeczpospolita писав, що Путін захоче дозвіл Заходу на розправу з Україною в обмін на війну проти ІД. Захід, швидше за все, погодиться на обидві умови Росії, оскільки це все одно менша ціна, ніж та, яку американці заплатили в Іраку і Афганістані.
Видання Wall Street Journal писало, що Путін сподівається, що його ізоляція від Заходу закінчилася. При цьому чиновники США запевняють, що відносини США і РФ ніяк не змінилися і в нинішньому порядку денному немає жодних спільних планів країн щодо Сирії. Також президент Барак Обама на зустрічі в рамках G20 закликав Путіна вивести війська з України.