UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відновлення довіри до КСУ: Зеленський просить Раду не розглядати його законопроект до отримання висновків Венеціанської комісії

За даними ОПУ, в Раді зареєстровано понад 10 подібних ініціатив.

Президент Володимир Зеленський звернувся до Верховної Ради з проханням не розглядати його законопроект про перезапуск Конституційного суду до отримання висновків Венеціанської комісії. Про це повідомили у пресслужбі Офісу голови держави.

“Законопроект, який був ініційований президентом України для перезавантаження Конституційного Суду, спрямований тільки на те, щоб відновити довіру громадян до конституційного судочинства. Глава держави звернувся з проханням до парламенту не розглядати цей законопроект до того моменту, як отримаємо висновки Венеціанської комісії щодо ситуації, яка склалася після знищення суддями Конституційного Суду України системи контролю за електронним декларуванням у нашій державі, та щодо самого цього рішення”, - йдеться у повідомленні.

Вказано, що у Верховній Раді є понад 10 законодавчих ініціатив, які мають вивести Україну з конституційної кризи, спровокованої рішенням КСУ. В ОПУ зазначили, що не можна говорити лише про те, що ухвалення лише якогось одного закону достатньо для відновлення повноцінної роботи антикорупційної інфраструктури, зокрема й електронного декларування. Вказано, що цього недостатньо також для того, щоб відновити довіру до діяльності КСУ.

“Очікуємо висновків Венеціанської комісії вже наприкінці поточного тижня. Наша позиція незмінна: маємо відновити повагу та довіру суспільства до Конституційного Суду України, підірвану окремими суддями, які голосували за це ганебне рішення”, - додали в ОПУ.

Читайте також: У Раді зареєстрували законопроект про відновлення повноцінної роботи НАЗК

Як повідомлялося, що президент Володимир Зеленський звернувся до Венеціанської комісії з проханням оцінити ситуацію, яка виникла в Україні через рішення КСУ щодо певних аспектів антикорупційної реформи. 

У свою чергу Венеціанська комісія 7 грудня має опублікувати рішення за двома висновками на відповідну тему. Представити рішення планують під час засідання 11 грудня.

27 жовтня КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій. Як повідомляло ZN.UA, через день, після рішення суду, Кабмін своїм рішенням відновив роботу реєстру. Таке рішення стало результатом термінової наради Ради нацбезпеки та оборони, зібране президентом Володимиром Зеленським через рішення КСУ. У свою чергу НАБУ було змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.

4 грудня Верховна Рада ухвалила закон, який відновлює відповідальність за недостовірне декларування. Документ передбачає відповідальність за недостовірну інформацію в деклараціях про доходи у вигляді, штрафу, громадських робіт або обмеження волі. Щоправда, раніше таке правопорушення передбачало ув’язнення.

Якщо влада і всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості і відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, які дадуть можливість Україні гідно вийти з нинішньої кризи, викликаної рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть дуже сумними. Детальніше в матеріалі Тетяни Силіної «У правовій прострації» в ZN.UA.