UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховний суд нагадав Зеленському про необхідність поваги до Конституції і судової гілки влади

У Верховному суді вирішили публічно прояснити позицію щодо скасування президентського указу про звільнення Тупицького.

Верховний суд після скасування президентського указу про звільнення Олександра Тупицького з посади судді Конституційного суду вирішив нагадати про важливість поваги до Конституції і судової гілки влади при реформуванні судової системи.

«Верховний суд підтримує позитивні зрушення, спрямовані на побудову незалежної і справедливого суду, однак підкреслює, що всі зміни повинні відбуватися відповідно до Конституції України», - сказано в заяві, поширеній прес-службою ВСУ в п'ятницю, 16 липня.

У Суді нагадали, що в Україні, як і в інших цивілізованих державах, є три гілки влади: законодавча, виконавча і судова. І діяти вони повинні в рамках своїх повноважень, встановлених Конституцією і законами України. Верховний суд - є вищим судом в українській системі судоустрою і в своїй діяльності керується принципом верховенства права. Своїм завданням ВСУ назвав «захист порушених прав і свобод, як того вимагає Конституція України та Конвенція про захист прав людини і основних свобод». У Суді запевнили, що підтримують реформи, спрямовані на побудову чесного, справедливого, відкритого і незалежного суду.

«У той же час всі зміни повинні відбуватися тільки відповідно до Конституції України. Реформування судової влади неможливо без поваги до незалежності суду і суддів і без розуміння функцій і ролі суду в державі», - підкреслили у Верховному суді.

Як повідомлялося, Верховний суд визнав протиправним і скасував указ президента Володимира Зеленського про скасування указу Віктора Януковича про призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного суду.

В Офісі президента заявили, що Зеленський плануэ оскаржити рішення Верховного суду.

Читайте також: Тупицькому оголосили про підозру в незаконному використанні підпису платіжних документів КС

29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови Конституційного суду Олександра Тупицького терміном на два місяці., а 28 лютого - ще на місяць. Формальною підставою стало клопотання Офісу генпрокурора.

У КСУ указ назвали незаконним і пригрозили Зеленському кримінальною відповідальністю за втручання в роботу суду.

27 березня Зеленський підписав указ про скасування указу Віктора Януковича про призначення Тупицького суддею КСУ. Тупицький оскаржив укази президента у Верховному суді.

У грудні Тупицькому оголосили підозру в злочинах проти правосуддя, через півроку справу скерували до суду.

Відправною точкою конфлікту стало рішення Конституційного суду від 27жовтня 2020 року про скасування положень антикорупційної реформи. 

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ було змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.


Докладніше - в статті Михайла Жернакова "Страшний суд президента Зеленського: два роки обіцянок і ніякого прогресу" й у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій простраціїдля читачів ZN.UA.