Верховна Рада не змогла ухвалити у першому читанні законопроект №4313-д “Про внесення змін Податкового кодексу України та інших законодавчих актів про перенесення термінів набрання чинності норм щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі та послуг та лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами - платниками єдиного податку”. Таке рішення підтримали 17 народних депутатів, проголосували проти - 228 парламентарів.
Зазначимо, що голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев запропонував створити робочу групу, та в її рамках напрацювати новий законопроект про відтермінування обов'язкового використання касових апаратів.
Голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія закликав проголосувати за зняття з розгляду відповідного законопроекту. Він підтримав Гетманцева з ініціативою створення робочої групи.
У “Європейській солідарності” та “За майбутнє” виступили проти ухвалення законопроекту 4313-д. Депутати з цих політсил заявили, що підтримують законопроект №4313.
Ярослав Железняк із “Голосу” заявив про те, що його фракція за законопроект №4313-д голосуватиме червоними кнопками “проти”.
“Проектом Закону пропонується внести зміни до Податкового кодексу України в частині звільнення від обов’язку використання РРО та/або програмного РРО визначеної категорії платників єдиного податку, пом’якшення відповідальності за порушення, пов’язані із застосуванням програмних реєстраторів розрахункових операцій та покращення умов застосування програмних РРО для суб’єктів господарювання”, - йдеться у пояснювальній записці.
Зокрема, законопроект пропонував внести зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів, якими передбачається:
- перенесення строків набрання чинності нормами щодо застосування РРО та/або програмних РРО для платників єдиного податку другої - четвертої груп ФОП, крім тих, які здійснюють “ризикові” види діяльності з 1 квітня 2021 року на 1 січня 2022 року;
- у разі добровільного встановлення та початку застосування РРО та/або програмних РРО платниками єдиного податку другої - четвертої груп ФОП, які не мають обов’язку їх застосовувати з 1 січня 2021 року надати право таким платникам на отримання одноразової грошової допомоги з бюджету.
Також законопроект передбачав зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо лібералізації застосування РРО фізичними особами - платниками єдиного податку, якими передбачається:
- збільшення розміру загальної площі, дозволеної для надання в оренду на спрощені системі оподаткування;
- розширення переліку побутових послуг населенню, які надаються платниками єдиного податку;
- звільнення від застосування РРО та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій платників єдиного податку другої групи за критеріями місця здійснення діяльності та/або розміру загальної площі торгового об’єкту;
- пом’якшення відповідальності суб’єктів господарювання за порушення порядку застосування РРО, включаючи звільнення від відповідальності суб’єктів господарювання, які проводять розрахункові операції без використання режиму попереднього програмування найменування товару, збільшення до двох мінімальних заробітних плат різниці суми залишку готівки в касі для незастосування штрафу, звільнення від штрафу пов’язаного із створенням та зберіганням інформації на контрольній стрічці і за неподання до контролюючих органів звітності, пов’язаної із застосуванням програмних РРО.
У жовтні минулого року президент Володимир Зеленський підписав зміни в закон "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (проект 1053-1) та про зміни в Податковий кодекс України "про детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг" (проект №1073).
Згідно з прийнятим Радою законом (проект 1053-1) з 1 жовтня 2020 року потрібно обов’язково використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) для окремих фізичних осіб - підприємців (ФОП) на другій і четвертій групі. Крім того, з 1 січня 2021 року використання реєстраторів розрахункових операцій буде обов'язковим для платників єдиного податку на 2-4 групи. Водночас обов'язковість РРО не стосуватиметься фізичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців (ФОП) з першої групи.
У листопаді цього року Верховна Рада направила на доопрацювання законопроект №4313, який має відтермінувати обов’язкове застосування РРО та/або програмне РРО суб’єктами господарювання при здійсненні розрахункових операцій.
У ситуації із запровадженням РРО держава хоче більше контролю, споживач наполягає на фіскальному чеку, а спрощенці категорично проти будь-якої фіскалізації. Без взаємних поступок в трикутнику держава-споживач-бізнес проблему не вирішити. На які поступки має піти парламент і підприємці та чому, читайте в статті Сергія Следзя “Фіскальне рівняння для Гетманцева” у ZN.UA.