UA / RU
Підтримати ZN.ua

В "ОПОРІ" назвали найпоширеніші порушення під час місцевих виборів

На більшості ДВК не виявили порушень, які могли б вплинути на результати голосування.

У день місцевих виборів 25 жовтня громадянська мережа "ОПОРА" здійснювала оцінку дотримання виборчого законодавства. За результатами моніторингу організації назвали найбільш типові порушення в день голосування.

“У день голосування 25 жовтня 2020 року Громадянська мережа "ОПОРА" здійснювала комплексну оцінку дотримання законодавства та перебігу усіх ключових виборчих процедур, починаючи з моменту проведення підготовчого засідання і відкриття виборчих дільниць, впродовж усього періоду голосування і на етапі підрахунку голосів та транспортування документації ДВК до територіальних виборчих комісій”, - йдеться у заяві "ОПОРИ" щодо виборів. 

Вказано, що моніторинг здійснювали офіційні спостерігачі "ОПОРИ" на основі репрезентативної для усієї України кількості виборчих дільниць. Саме результатом такого моніторингу й стало узагальнення та представлення статистично достовірних даних щодо ключових проблем та типових порушень виборчого законодавства, а також активності виборців. В "ОПОРІ" зазначили, що станом на ранок 26 жовтня триває спостереження за процесом підрахунку голосів та продовжується збір відповідних даних. 

Так, найпоширенішим порушенням в організації назвали спроби незаконного отримання виборцем і видачі дільничною виборчою комісією бюлетенів для голосування. Подібні випадки, які не були масовими, зафіксували на 10,4% дільничних виборчих комісіях (статистична похибка 2,3%).  При цьому під час місцевих виборів 2015 року таких порушень також було найбільше, однак його фіксували на 17,7% ДВК. За даними спостерігачів, на 0,29% ДВК такі порушення були непоодинокими.

Також досить поширеними були випадки голосування за межами кабінки та інша неправомірна поведінка, яка призвела до розголошення результатів волевиявлення. Такі порушення спостерігачі "ОПОРИ" зафіксували на 7,52% ДВК. Під час виборів 2015 року такі порушення були також на 7,5% дільниць.

Крім того, на 1,6% ДВК виборці намагалися фотографувати бюлетені. При цьому на попередніх місцевих виборах таке порушення фіксувалося на 1,9% виборчих дільниць.

Спроби незаконного вкидання бюлетенів зафіксували на 0,64% ДВК. Водночас у 2015 році такі порушення були на 1,5% дільниць.

На 89,7% дільничних виборчих комісіях спостерігачі "ОПОРИ" не виявили порушень, які, на їхню думку, могли б вплинути на результати виборів. У цьому випадку статистична похибка становить 2,71%. Однак, на 9,4% ДВК, за даними спостерігачів, мали місце незначні порушення, переважно процедурного типу. Суттєві порушення, за оцінками спостерігачів, були на 0,8% ДВК.

“Спостерігачі "ОПОРИ" в цілому позитивно оцінили перебіг підготовчих засідань і початок голосування, сигналізуючи про окремі процедурні проблеми і організаційні труднощі в роботі дільничних виборчих комісій (пов'язані з друком бюлетенів та інформаційних плакатів, облаштуванням дільниць та матеріально-технічними проблемами). На момент проведення підготовчого засідання та відкриття виборчих дільниць офіційні спостерігачі мали можливість безперешкодно здійснювати спостереження за перебігом усіх виборчих процедур”, - йдеться у заяві громадянської мережі. 

Однак, на 1,1% ДВК були окремі інциденти, які унеможливлювали повноцінну роботу спостерігачів на вказаному етапі. Під час місцевих виборів 2015 року така проблема виникла на 3% дільниць.

На більшості ДВК в рамках підготовки до дня виборів члени комісій провели ранкові засідання у визначений законодавством спосіб і з чітким дотриманням часових строків. Натомість на 14,3% ДВК (похибка 3,17%) підготовчі засідання відбулися раніше встановленого часу. Щоправда це не мало негативного впливу на підготовку до голосування, але створило труднощі для суб’єктів виборчого процесу у здійсненні спостереження і контролю за цим етапом виборів.

Загалом виборчі комісії у звичному режимі почали свою роботу, а громадські спостерігачі не зафіксували критичних проблем з відвідуваністю засідань та організацією процесу голосування в умовах протиепідемічних заходів

Лише на 1,4% дільниць вчасно не зібрали кворум на ранковому засіданні. Ще 7% ДВК не забезпечили ведення протоколу ранкового засідання. При цьому 79,9% дільниць відкрилися вчасно, у чітко визначеній законом часовий проміжок. Тоді як 19% ДВК розпочали голосування раніше 8:00.

“В останні години голосування, за оцінками спостерігачів, робота виборчих комісій стала більш організованою, а кількість типових процедурних помилок та зловживань зменшилася, порівняно з попередніми годинами. Голосування завершилося в звичному режимі і станом на 20:00 на 97,4% дільниць не спостерігалося черг з виборців чи їх скупчень в приміщеннях ДВК. Тоді як на 2,6% ДВК такі черги фіксувалися”, - зазначили в "ОПОРІ".

Читайте також: Зеленський зазнав невдачі на місцевих виборах – France24

За даними Центральної виборчої комісії, яка вже опрацювала 100% даних щодо явки, на місцевих виборах проголосували 36,88% виборців. Зокрема, віддали свій голос понад 10,5 млн українців.

Водночас соціологи із “Рейтингу” повідомили про те, що кожен п'ятий з виборців, які не брали участь у голосуванні, послалися на проблеми зі здоров'ям. При цьому 12% визнали для себе місцеві вибори нецікавими.

Після закриття всіх виборчих дільниць, о 20:00 25 жовтня, стали відомі дані екзит-полів з результатами голосування в низці великих міст.

За прогнозами ЦВК, остаточні результати виборів встановлять протягом трьох-п'яти днів. А ось результати так званого всенародного опитування Зеленського, який проводили паралельно з виборами, збираються оголосити в понеділок, 26 жовтня.

Громадянська мережа “ОПОРА” та “Комітет виборців України” оцінили проведення місцевих виборів 25 жовтня. Загалом організації позитивно оцінили голосування, однак не обійшлося без порушень.

Детальніше про те, хто, як і для чого бере владу в обласних центрах України 25 жовтня, читайте в передвиборному проекті ZN.UA "Країна по поличках" (українською та російською мовами).