Україну не влаштовує сума компенсації, запропонованої Іраном сім'ям українців, загиблих в катастрофі літака Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України".
Іран пропонував компенсацію сім'ям жертв катастрофи літака МАУ в сумі 80 тисяч доларів, Україна вимагатиме компенсації в більшому розмірі.
Це зазначив у коментарі ТСН президент Володимир Зеленський 2 лютого.
"Що стосується іранської сторони, вони нам відразу запропонували $ 80 тис. кожну сім'ю, за кожного потерпілого, за кожну жертву. Мені здається, що це зовсім не ті речі. Якщо жінка говорить: "А як моя дитина піде в інститут? У мене немає роботи. У мене був чоловік, тільки він один був годувальник". Тому $ 80 тис. - це дуже мало. Хоча я з вами повністю, на 100% згоден, що не вимірюється людське життя будь-якими цифрами, грошима. Але будемо тиснути, тиснути на більшу суму", - сказав він.
Оскільки Іран сам визнав свою провину, сума компенсації буде визначатися в ході двосторонніх переговорів. У випадку, якщо Україна не визнає пропонований варіант, рішення буде приймати суд. Такі прецеденти вже траплялися.
Як відомо, вранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. Літак був збитий двома ракетами класу "земля - повітря" ЗРК "Тор-М1" російського виробництва. Зенітно-ракетний комплекс належить КВІР.
В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Окрім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великої Британії, Швеції і Афганістану: загалом 176 осіб.
Спершу Іран заперечив причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака. Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджизаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.
Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".
Влада України на заяви західних партнерів реагувала стримано, і президент Володимир Зеленський закликав дочекатися завершення розслідування і утриматися від спекуляцій. Але після зізнання Тегерана секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що справжня причина авіакатастрофи була відома йому ще до цих заяв. Тим не менш, у РНБО стверджували, що розглядають сім версій.
19 січня тіла загиблих в авіакатастрофі українців доставили до Києва.
Докладніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020".