UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Зеленського заговорили про спеціальний суд для боротьби з олігархами

Як саме боротиметься з олігархами нереформована і тотально корумпована судова система України, поки що незрозуміло.

В Україні можуть створити спеціальний суд для боротьби з олігархами, заявив голова парламентського Комітету з питань правової політики Андрій Костін. Депутат допускає появу такого законопроєкту в пакеті законів щодо деолагірхізаціі.

За його словами спецсуд може розглядати справи, пов'язані зі зловживанням монопольним становищем.

«Ми розуміємо, що будь-яка хвороба не завершується хірургічним втручанням або поверхневої терапією. Потрібен, зокрема, і вихід з хвороби. Цьому будуть присвячені законопроєкти, про які ми зараз говоримо», - зазначив Костін, виступаючи на форумі «Україна 30».

За його словами, підготовлюваний пакет законів передбачає удосконалення антимонопольного законодавства.

«Ми розуміємо, що результати багатьох справ щодо зловживання монопольним становищем, які розглядаються судами, на жаль, не задовольняють ані суспільство, ані державу. Тому один з інструментів - це передача розгляду таких справ іншій судовій установі. Такий варіант зараз обговорюється. Йдеться про судову установу, яка спеціалізуватиметься на цій категорії справ», - цитує голову комітету «Судово-юридична газета».

Заступниця голови фракції «Слуги народу» Євгенія Кравчук раніше повідомляла, що партія влади готує ще сім законопроєктів щодо деолігархізації, на додачу до вже внесеного до парламенту президентом.

Раніше Андрій Костін вибув з конкурсу на посаду голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Міжнародні експерти вирішили, що кандидатура Костіна не відповідає критеріям доброчесності. За даними ZN.UA, Костіна вважають ставлеником керівника Офісу президента Андрія Єрмака.

Читайте також: У Раді зареєстрували законопроєкт про деолігархізацію, альтернативний президентському

2 червня, Зеленський вніс до Верховної Ради проєкт закону №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеки, пов'язаних з надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». Наступного дня на сайті ВР з'явився текст законопроєкту.

Щоб отримати статус олігарха, громадянин України має відповідати трьом з чотирьох критеріїв: брати участь в політичному житті країни; мати значний вплив на ЗМІ; бути кінцевим бенефіціаром монополії; мати підтверджену вартість активів 2 млрд 270 млн гривень і більше.

Офіційних олігархів планують вносити до особливого реєстру, формуванням якого доручено займатися Раді нацбезпеки і оборони. Водночас проєкт закону не позбавляє нинішніх олігархів їх бізнес-активів, а також залишає ключовий ресурс впливу на ситуацію в країні - медіа, включно з телеканалами.

Президентську ініціативу різко розкритикували українські політики і журналісти. Зокрема, спікер ВР Дмитро Разумков заявив про те, що законопроєкт містить конфлікт інтересів. Виконавча директорка Центру протидії корупції Дар'я Каленюк звернула увагу на розширення повноважень РНБО та відсторонення АМКУ від процесу деолігархізації.

Що ще потрібно зробити для боротьби з олігархами в Україні, читайте в статті Євгена Редзюка «Деолігархізація України – місія можлива?» у ZN.UA.