UA / RU
Підтримати ZN.ua

Протести в Білорусі: У Зеленського відповіли на закиди Лукашенка

У заяві Офісу президента жодного разу не згадується ні посада президента Білорусі, ні прізвище Лукашенка.

В Офісі президента України назвали «відвертою неправдою» і «свідомим нагнітанням» заяви Олександра Лукашенка про те, що Україна нібито вимагає від Білорусі проведення повторних президентських виборів. На Банковій запевнили, що поважають суверенітет Білорусі, а також порадили владі цієї країни звернути увагу на масові протести і недовіру як власних громадян, так і міжнародної спільноти.

«Сьогодні в Мінську практично офіційно прозвучало, що нібито керівництво України «наказує" провести нові вибори в Білорусі. Це не просто відверта брехня. Це свідоме нагнітання. Свідома провокаційна поведінка. Для чого? Або навіть не так: при чому тут Україна, якщо події стосуються суто Білорусі та внутрішньої недовіри?», - йдеться в заяві ОП, поширеній увечері в неділю, 16 серпня.

На Банковій наголосили, що Україна «поважає географічні і політичні кордони кожної нації і не втручається у вирішення питань про вибори або чиюсь перемогу на них».

В Офісі президента констатували, що претензії до сусідніх держав «не можуть заглушити голос багатотисячних протестів» білоруських громадян.

«Якщо довіри немає, - а світ бачить, що довіри і близько немає - то цей дефіцит несправедливими звинуваченнями на адресу керівництва іншої країни не заповнити. Швидше, можна викликати ще більшу недовіру», - сказано в заяві.

Крім того, на Банковій не забули нагадати, як режим Лукашенко проігнорував запит України про екстрадицію найманців ПВК «Вагнера» і тим самим продемонстрував, «що історична близькість наших двох народів і принцип взаємної допомоги сусідів для нього особисто нічого не вартує».

«Це, до речі, той самий вибір держави, який абсолютно точно говорить про її внутрішні цінності», - зазначили в Офісі президента України.

«Єдине, що хотілося б справді сказати білоруській державі, це – поважайте право своїх співгромадян на життя, здоров'я та свободу. І на політичну зрілість... Від цього залежатиме не тільки майбутнє Білорусі, а й майбутнє багатьох людей, включно з будь-якими політиками», - підсумували на Банковій.

Відзначимо, що в тексті жодного разу не згадується ні посада президента Білорусі, ні ім'я Лукашенке. Укладачі заяви оперували виключно термінами «офіційний Мінськ» і «білоруська держава».

У неділю на провладному мітингу, на який до Мінську звезли бюджетників, Олександр Лукашенко звинуватив Україну, Литву, Латвію і Естонію в тому, що вони «наказують» Білорусі провести нові вибори.

«Литва, Латвія, Польща і, на жаль братська Україна і її керівництво наказують провести нам нові вибори. Якщо ми їх послухаємо, нам кінець. Ми загинемо як нація», - заявив він.

Лукашенко також налякав населення «чорношкірими, жовторотими і білявими» «солдатами НАТО», які «брязкають гусеницями біля наших воріт».

Наперердодні президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії озвучили умови, виконавши які, Лукашенко зможе уникнути міжнародної ізоляції. Вони закликали його припинити насильство, звільнити затриманих і почати діалог із громадянським суспільством за посередництва ЄС.

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Євросоюз може направити офіційного представника в Білорусь для переговорів з владою. За його словами, саме Литва може стати посередником у переговорах між владою і опозицією.

Перед цим голови МЗС України, Литви і Польщі висловили готовність допомогти Білорусі в подоланні політичної кризи, а також закликали Олександра Лукашенка припинити насильство і звільнити затриманих.

Читайте також: Штаб Тихановської готовий розпочати переговори про відставку Лукашенка – ЗМІ

9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них уже вшосте.

14 серпня ЦВК оголосила Лукашенка переможцем. Згідно з офіційними даними, він отримав 80%, а Світлана Тіхановском - 10% голосів виборців.

Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина, не чекаючи завершення підрахунку голосів, фактично оголосила Олександра Лукашенка переможцем виборів і закликала інших кандидатів «визнати свою поразку, привітати переможця і не хвилювати народ».

Після цього по всій Білорусі відновилися акції протесту, під час яких відбулися криваві зіткнення з силовиками. З різних міст країни надходили повідомлення про фальсифікації.

ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. 

Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум троє протестувальників загинули.

Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян.

ЄС відмовився визнавати результати виборів і анонсував санкції проти чиновників режиму Лукашенка.

Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії і Молдови.

Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.