UA / RU
Підтримати ZN.ua

Посла Ірану викликали до МЗС на "непросту розмову" про чорні скриньки зі збитого "Боїнга" – ЗМІ

Тегеран намагається внести розкол між державами, громадяни яких загинули в авіакатастрофі PS-752.

Іранського посла Манучехра Мораді викликали до Міністерствп закордонних справ України через намагання Тегерана заблокувати розслідування катастрофи "Боїнгу", "МАУ", збитого ППО Корпусу вартових Ісламської революції, повідомляє "Європейська правда" із посиланням на джерело в дипломатичних колах.

У МЗС вважають, що влада Ірану цілеспрямовано намагається спровокувати протиріччя між державами, громадяни яких загинули в авіакатастрофі. Одним з елементів такої дії є заяви Тегерана про відмову надати бортові самописці на експертизу.

"Зараз ми консолідуємо зусилля щодо тиску на Іран з іншими постраждалими державами. Ірану це не подобається, він намагається внести розкол між нами і партнерами, зокрема шантажуючи передачею скриньок", - пояснив співрозмовник видання.

Він підкреслив, що Іран, згідно з нормами міжнародного права, зобов'язаний забезпечити розшифровку "чорних скриньок" безумовно і невідкладно". Однак за неповні п'ять місяців з моменту катастрофи, Тегеран досі не зробив цього.

У МЗС запевнили, що незважаючи на суперечливі заяви іранської сторони, "не підуть на сепаратні переговори" і зроблять все для збереження коаліції держав, зацікавлених у чесному розслідуванні.

"До МЗС запрошений посол Ірану, з яким планується непроста розмова. Не виключено, що цей витік інформації - ймовірно непідтвердженою, як це вже бувало у випадку з Іраном - пов'язаний саме з викликом посла Ірану до МЗС", - зазначив дипломат, ім'я якого видання не називає.

Напередодні міністро оборони Ірану Амір Хатамі заявив, что бортові самописці серйозно пошкоджені, і тому їх треба спочатку відремонтувати, а вже потім знімати інформацію.

Тим часом Офісу генпрокурора ініціював створення міжнародної слідчої групи з розслідування катастрофи в Ірані за зразком JIT, що займається справою MH17. Жодна з держав, що отримали пропозицію, поки що на нього не відреагувала.

У МЗС України висловили готовність подати позов до Міжнароднного суду ООН, якщо переговори з Іраном зайдуть у глухий кут.

Читайте також: В Ірані знайшли винного у катастрофі українського літака — ЗМІ

Уранці 8 січня в Ірані зазнав аварії Boeing 737 "Міжнародних авіаліній України", що летів з Тегерана до Києва. В авіакатастрофі загинуло 11 громадян України – двоє пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Крім українців на борту літака перебували громадяни Ірану, Канади, Німеччини, Великобританії, Швеції та Афганістан: всього 176 осіб. Більшість пасажирів були іранцями або громадянами інших держав іноземного походження. Серед них було багато студентів та співробітників університетів.

Спершу Іран заперечив свою причетність до катастрофи, відразу заявивши про технічну несправність літака Boeing 737 2016 року випуску, що пройшов техобслуговування за день до вильоту.

Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджізаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.

Перед цим про те, що Boeing був атакований ППО Ірану, заявляли президент США Дональд Трамп, канадський і британський прем'єр-міністри Джастін Трюдо і Борис Джонсон, генсек НАТО Єнс Столтенберг. У Тегерані цю версію відкидали, звинувачуючи США у "психологічній війні".

Детальніше про катастрофу і ситуацію на Близькому Сході читайте в матеріалі Сергія Немирича "Жвавий жах 2020" у ZN.UA.