UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна запропонувала "незгодним" кредиторам виняткові умови

Власники єврооблігацій-2015 можуть отримати найбільш ранній випуск нових держпаперів.

Власникам "коротких" єврооблігацій України з погашенням у вересні-жовтні 2015 року запропонована виняткова можливість – в рамках реструктуризації українського держборгу обміняти свої цінні папери на нові, з найбільш раннім терміном погашення - у 2019 році.

Відповідна можливість зафіксована у меморандумі про обмін цінних паперів, оприлюдненому на веб-сайті організатора угоди D.F. King.

Для Росії, яка володіє єврооблігаціями України на $ 3 млрд і відмовляється брати участь у реструктуризації, така можливість не передбачена. Як і для держателів 11 інших випусків українських цінних паперів.

Всі ці кредитори отримають – у разі їх згоди на реструктуризацію – нові єврооблігації з погашенням між 2020 і 2027 роками в рівній кількості. Втім, можливість отримати єврооблігації-2019 у них все ж є - якщо такі залишаться після проведеного обміну власниками "коротких" облігацій.

Крім того, всі учасники реструктуризації на рівних умовах мають право на отримання державних деривативів, виплати за якими прив'язані до динаміки ВВП.

Як раніше повідомлялося, кілька власників "коротких" євробондів-2015 погрожували Україні заблокувати реструктуризацію боргу, а саме обмін "старих" цінних паперів на нові, оскільки вважають несправедливими запропоновані Мінфіном рівні для всіх власників умови. За даними Reuters, одним з таких кредиторів є фонд-"стерв'ятник", який раніше шантажував Аргентину дефолтом.

Наприкінці серпня Україна домовилася з кредиторами про списання 20% держборгу в рамках реструктуризації зовнішнього комерційного боргу на суму близько $ 19,3 млрд. Домовленість досягнута не з усіма кредиторами, а тільки зі спеціальним комітетом, який контролює близько $ 9 млрд.

Передбачається, що Україні буде негайно списано 20% основного боргу (близько $ 3,6 млрд), а терміни погашення решти суми будуть відсунуті на чотири роки – з 2015-2023 на 2019-2027. При цьому відстрочка для власників паперів-2015 (повинні були отримати виплати у вересні і жовтні) виявляється максимальною, а для інших кредиторів вона фактично менше.

Для схвалення всієї реструктуризації потрібні голоси як мінімум 75% власників паперів України, кредитори повинні бути проінформовані про голосування за 21 день.

З 23 вересня Мінфін оголосив зупинку виплат з боргу і початок реструктуризації, яку розраховує завершити до 1 грудня. Це співпало з днем, коли Україна повинна була погасити $ 500 млн тим самим власникам "коротких" облігацій.

Відмова від виплат з боргу не є автоматично дефолтом України, якщо кредитори не вдадуться до свого права вимагати повернення грошей.

У цілому, як писала Юлія Самаєва у статті для ZN.UA, Україна могла добитися більш вигідних умов реструктуризації держборгу.