UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гальчинський: Капіталізм зживає себе, як свого часу феодалізм

Досягнення капіталізму безсумнівні, однак ця формація сама підготувала умови для свого кінця.

Однією з основних тем обговорення на форумі в Давосі стала криза сучасного капіталізму. Про своє бачення проблеми в інтерв'ю ZN.UA розповів відомий український вчений-економіст Анатолій Гальчинський.

«Капіталізм адекватний індустріалізму, на фундаменті якого й сформувалося його генетичне ядро. Нині епоха індустріалізму відходить у минуле - їй на зміну приходить постіндустріалізм. Відповідні матеріальні, соціальні та духовні передумови створено капіталізмом. У цьому його історична заслуга», - сказав А.Гальчинський.
Однак, як зазначає вчений, підготувавши необхідні передумови для затвердження постіндустріального суспільства, капіталізм почав сам себе заперечувати. У його основах почали зароджуватися та набувати дедалі більшої питомої ваги нові структури, які, зберігаючи риси капіталізму, все ж відображають специфіку «посткапіталізму». «Тут може слугувати аналогією феодалізм, який свого часу сформувався на фундаменті аграрної цивілізації та зійшов з історичної арени разом із відповідним типом цивілізаційного розвитку», - вважає економіст.
«Однак хочу підкреслити й інше. Йдеться не про революційне заперечення капіталізму за принципом Маркса: «експропріаторів експропріюють», а про логіку заперечення, яку свого часу обґрунтував один із найбільших учених першої половини ХХ ст. Йозеф Шумпетер. Це логіка «конструктивного заперечення», «заперечення через саморозвиток». Суспільство, писав авст-рійський учений (який, до речі, певний час викладав політекономію в Чернівецькому університеті), «обов’язково переросте капіталізм», але це відбудеться тому, що «досягнення капіталізму зроблять його зайвим». У цьому сенсі «кінець капіталізму» можна цілком обгрунтовано трактувати як його тріумф», - констатував А.Гальчинський.
Детальніше читайте в інтерв'ю Юрія Сколотяного з Анатолієм Гальчинським у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна». !zn
Читайте також
Гальчинський: Влада не зробила конструктивних висновків з кризи 2008-2009 років
Гальчинський: Економічні реформи безглузді без орієнтації на логіку розвитку суспільства
Екс-глава Ради НБУ: Стимулювати експорт за рахунок девальвації гривні - безперспективно