Зі зростанням напруженості на наших східних кордонах єдність залишається нашою силою — Жозеп Боррель

Поділитися
Зі зростанням напруженості на наших східних кордонах єдність залишається нашою силою — Жозеп Боррель © EC - Audiovisual Service
Криза з Росією та Україною залишається у центрі сьогоднішньої геополітичної напруги.

Європейський союз стурбований нарощуванням військової сили Росії на кордоні з Україною, інтенсивність якої ще більше збільшилася і тепер включає підготовку до військових навчань у Білорусі, що пройдуть лише за 18 км від українського кордону. Москва також оголосила про військово-морські навчання за участю свого флоту, зокрема, в Північній Атлантиці біля узбережжя Ірландії, а також про військові навчання на території самої Росії, повідомляє Представництво Європейського Союзу в Україні, посилаючись на слова глави європейської дипломатії Жозепа Борреля.

За словами Борреля, міністри закордонних справ країн ЄС підтвердили свою єдність проти спроб Росії відтворити розділові лінії на континенті.

Дипломатія

У зустрічі європейських дипломатів відбувся предметний обмін думками із держсекретарем США Блінкеном. "Трансатлантична єдність має ключове значення, і ми продовжимо нашу тісну координацію та співпрацю, як ми це робили протягом усього цього процесу".

"Сполучені Штати та Європейський Союз постійно координують свої дії, інформуючи один одного та обговорюючи наступні кроки. Звичайно, я також перебуваю у тісному контакті з моїми французькими та німецькими колегами з обговорень у нормандському форматі (Франція, Німеччина, Україна, Росія). Дуже важливо, що ці нормандські переговори відновилися в середу в Парижі вперше з 2019 року і мають продовжитися в Берліні в найближчі тижні", заявив Боррель.

Розширення підтримки ЄС в Україні

Паралельно ЄС значно збільшив фінансову допомогу Україні. Після подій 2014 року вже було виділено понад 17 мільярдів євро, президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн оголосила минулого понеділка про новий пакет фінансової допомоги як у вигляді екстрених кредитів, так і у вигляді грантів. Він включатиме новий пакет екстреної макрофінансової допомоги у розмірі 1,2 млрд євро для задоволення поточних потреб України. Європейський парламент і Рада мають якнайшвидше прийняти цей пакет.

"Щодо безпеки та оборони, то минулого місяця ми вирішили використати Європейський фонд миру для підвищення боєздатності української армії. Зараз ми активізуємо нашу роботу над тим, як найкраще розширити нашу підтримку України у реформі її вищої військової освіти. Я сподіваюся, що держави-члени зможуть незабаром домовитися про ці модальності, щоб можна було розпочати роботу", заявив Боррель.

Протидія дезінформаційним кампаніям Кремля

Тим часом посилюється кремлівська дезінформація навколо України, спрямована на створення дуже помилкового враження про обложену Росію, оточену НАТО та Заходом які цинічно підштовхують Україну до конфлікту з Росією. У прокремлівських наративах Київ зображується як маріонетка, керована войовничим Заходом і що готує провокацію для початку військової операції щодо повернення своєї території.

"Крім того, що вони в корені невірні, такі наративи посилюють напруженість і спрямовані на створення невпевненості та мішанини в суспільстві, створюють небезпечні приводи для ескалації. У рамках нашої боротьби з дезінформаційними кампаніями, що виходять від прокремлівських ЗМІ, наші експерти виявили та викрили більше випадків, спрямованих проти України", – заявив Боррель.

ЄС тісно співпрацює з українською владою та громадянським суспільством, надаючи технічну та фінансову підтримку, щоб допомогти їм боротися з інформаційними маніпуляціями. Нещодавно створений Український центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки вже показав хороші результати у перші місяці роботи та й розвиватиметься далі. Україна може й надалі розраховувати на ЄС у цій сфері.

Кібербезпека

Силові дії проти України співпали із кібератакою. Цього місяця низка українських державних веб-сайтів та сервісних платформ була виведена з ладу. На зламаних сайтах з'явилися повідомлення, що вводять в оману, і, що ще гірше, деструктивні елементи були виявлені в деяких державних ІТ-системах.

Кібератаки рідко використовуються лише для заподіяння шкоди технічним системам. Вони також спрямовані на ініціювання психологічних ефектів, спроби делегітимації української влади та поширення недовіри та страху серед населення загалом.

"На щастя, українська влада оперативно відреагувала і виправила ситуацію. Це був хороший приклад стійкості українського суспільства до тиску, з яким воно стикається. ЄС активно підтримує Україну в боротьбі з кіберзагрозами. На додачу до кібердіалогу між ЄС та Україною ми налагодили тісне співробітництво, що дозволяє нам допомагати Україні зміцнювати її захист від кіберзагроз та атак”.

Найнебезпечніший момент після холодної війни

Як я вже говорив раніше цього тижня, сьогодні ми переживаємо найнебезпечніший момент після закінчення холодної війни. Водночас ми повинні уникати подальшого розкручування спіралі ескалації та слідувати закликам президента Зеленського уникати будь-якої "паніки". У цьому ключі ми домовилися на засіданні глав дипломатій ЄС минулого тижня зберегти без змін нашу дипломатичну присутність у Києві.

"Росія веде війну нервів, тому ми маємо зберегти свої"

Росія веде війну нервів, тому ми повинні зберегти свої. У цьому протистоянні ми робимо все можливе, щоби дипломатія працювала, використовуючи всі можливі шляхи. У цьому контексті я жалкую про оголошене у п'ятницю рішення російської влади заборонити в'їзд до Росії представникам держав-членів та інститутів ЄС. Це рішення позбавлене будь-якого правового обґрунтування та прозорості та викличе відповідну реакцію. Тим самим Росія продовжує підігрівати атмосферу напруженості в Європі, замість сприяти деескалації.

У разі, якщо дипломатія зазнає невдачі, ми розглядаємо всі варіанти. Це включає підвищення нашої стійкості, у тому числі шляхом роботи з такими партнерами, як США, Катар і Азербайджан, з питання постачання газу у випадку, якщо Росія вирішить скоротити або зупинити постачання.

У рамках нашої роботи зі стримування ми просунулися у підготовці високоефективних заходів у відповідь, які завдадуть серйозних збитків російській економіці та фінансовій системі. Ми також розглядаємо заходи експортного контролю, які мали б довгостроковий ефект, оскільки відмовляють Росії у продуктах, необхідних для реалізації її стратегічних амбіцій.

"Як я сказав під час мого візиту до України на початку січня, Європейський Союз не відмовиться від своєї підтримки суверенітету України, її територіальної цілісності та її права на самовизначення. Україна - наш партнер та сусід: її безпека - це наша безпека", - підсумував Жозеп Боррель.

Раніше повідомлялося про те, що глави дипломатії України та ЄС провели телефонні переговори. Дмитро Кулеба та його європейський колега Жозеп Боррель обговорили кроки щодо стримування Росії не лише в Україні, а й у Європі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі