На День незалежності США 4 липня більш ніж у 100 містах країни пройдуть протести проти таємних програм стеження за громадянами, що практикуються ЦРУ і АНБ.
Ініціатори акції - рух "Відновіть четверту поправку" (Restore the Fourth) - вимагає від влади дотримуватися однієї з найбільш відомих поправок до Конституції США, яка встановлює недоторканність приватного життя.
Активісти вважають, що санкціоновані секретними судами програми збору інформації про життя американців, які нещодавно розкрив колишній технічний співробітник американських спецслужб Едвард Сноуден, порушують цю поправку.
Вони вимагають створити спеціальну комісію з розслідування "шпигунства всередині країни" та притягнення винних до відповідальності, а також негайно припинити неконституційні програми стеження.
"Наш рух має намір домогтися закінчення 12-річного періоду порушень четвертої поправки і продемонструвати необхідність повернутися до Конституції", - йдеться у заяві протестувальників.
До акції долучилися такі відомі інтернет-сайти, як Reddit, Mozilla, Wordpress, а також низка громадських і правозахисних організацій.
Нагадаємо, скандал у США розгорівся на початку червня після того, як колишній співробітник ЦРУ Едвард Сноуден передав ЗМІ секретні документи, згідно з якими американські спецслужби ведуть масштабне стеження за користувачами інтернету і прослуховують абонентів мобільного зв'язку.
Пізніше Сноуден також "злив" інформацію про практику прослушки іноземних дипмісій, в тому числі представництв Євросоюзу, що викликало обурення європейських країн, які вимагали від Вашингтона пояснень.
В Агентстві національної безпеки заявили, що секретні програми щодо збору інформації дозволили запобігти десяткам терористичних атак. На напади з боку журналістів, у Білому домі заявили, що дії преси загрожують національній безпеці. !zn
Читайте також:
Обама назвав стеження в інтернеті ключовим елементом у боротьбі з тероризмом
Спецслужби США прослуховували майже 40 дипмісій
Українські спецслужби прослуховують громадян, якщо ті "викликають інтерес"
Нові викриття Сноудена: Лондон перехоплює дані з трансатлантичних кабелів