Британські спецслужби відстежують приватні переговори і контакти в інтернеті в ще більшому обсязі, ніж Агентство національної безпеки США. З таким черговим викриттям виступив екс-співробітник ЦРУ Едвард Сноуден, який раніше розкрив ЗМІ секретні документи американської розвідки.
Згідно з новим документом, переданим Сноуденом лондонській газеті Guardian, британський розвідувальний Центр урядової інформації (GCHQ) знімає і аналізує гігантські обсяги інформації з трансантлантичних оптоволоконних кабелів.
Зокрема, пише Guardian, станом на 2012 рік британці підключилися до 200 оптоволоконних кабелів і могли одночасно знімати інформацію з 46 з них, збираючи в базу дані про 600 мільйонів "комунікаційних подій" щодня. Цією інформацією британці діляться і з партнерами з АНБ.
Як розповів побіжний колишній комп'ютерник ЦРУ, ця програма під кодовою назвою Tempora діє по наростаючій, з великою кількістю інформації, що збирається, вже п'ять років.
ЦПС не став ні підтверджувати, ні спростовувати ці дані, запевнивши лише, що діє суворо згідно з законом.
Правозахисники шоковані інформацією про всеосяжне прослуховування, яким займаються британські спецслужби.
"Якщо Центр урядової інформації перехоплює величезну кількість комунікацій ні в чому не винних людей, то я не дуже розумію, як це співвідноситься з законною процедурою, яка передбачає ордер на кожне таке перехоплення", - сказав Бі-бі-сі Нік Піклс з громадської організації Big Brother Watch.
"Дуже сумно за демократію, коли з'ясовується, що секретні служби держави стримують лише їх власні фізичні і технічні можливості, а не етика і не чесне тлумачення і суворе дотримання закону", - вважає голова правозахисної організації Liberty Шамі Чакрабарті.
Голова комітету парламенту сер Малкольм Ріфкінд сказав журналістам, що сподівається отримати письмові роз'яснення ЦПС у найближчі дні.
Нагадаємо, на початку червня Едвард Сноуден розповів ЗМІ про широкі програми стеження за громадянами США. Він заявив, що американські спецслужби мають прямий доступ до серверів найбільших світових інтернет-компаній і можуть викачувати звідти будь-яку інформацію про користувачів. Крім того, повідомлялося, що спецслужби прослуховують телефони американців.
Владі США довелося визнати факт масштабної прослушки абонентів мобільного зв'язку і стеження за користувачами Мережі. Вони виправдовують це необхідністю вести боротьбу з терористами.
Щоб уникнути арешту, 29-річний Сноуден, який до 2009 року працював на різних посадах в ЦРУ і Агентстві національної безпеки США, втік у Гонконг. Зараз Вашингтон намагається домогтися його екстрадиції. !zn
Читайте також:
Обама назвав стеження в інтернеті ключовим елементом у боротьбі з тероризмом
Facebook і Microsoft відзвітували про масштаби розкриття даних для американських спецслужб
Скандал з прослуховуванням в США: правозахисники подали позов проти влади