Росія не бачить шансів для продовження зернової угоди. Про це в черговий раз заявив речник президента РФ Дмітрій Пєсков, повідомляють російські ЗМІ.
«Тут навряд чи можна пророкувати якесь остаточне рішення, але можна лише констатувати, що якщо судити де-факто за тим статусом, який ми маємо, то шансів у цієї угоди немає, тому що угода має на увазі справу», — сказав він.
Він заявив, що Москва «виявляла добру волю», кілька разів погоджуючись на продовження угоди, але обіцянки, які їй давали, не були виконані.
Раніше цього тижня Путін заявив, що країни Заходу нібито вкотре обдурили Росію, не виконавши її вимоги в рамках зернової угоди, тож Москва розмірковує над виходом з неї.
Росія звинувачує країни Заходу у невиконанні її вимог у межах Чорноморської зернової ініціативи, мовляв Москві обіцяли «лібералізацію постачання зерна на зовнішні ринки», тобто зняття деяких запроваджених через повномасштабне вторгнення в Україну санкцій, однак цього, за словами керівництва країни, не було зроблено.
У липні 2022 року Росія та Україна окремо уклали з Туреччиною та ООН угоду про вивезення українського зерна з чорноморських портів. У травні 2023 року Росія погодилася продовжити угоду лише на 60 днів. Її дія закінчується в середині липня.
Продовження операції Росія пов'язувала з поновленням роботи аміакопроводу «Одеса — Тольятті» та відновленням підключення «Россєльхозбанка» до міжнародної банківської системи SWIFT.
Транзит російського аміаку не лише не вигідний, але й небезпечний для України під час війни, тому позиція РНБО щодо неприпустимості його відновлення є раціональною, незважаючи на погрози російського президента Владіміра Путіна вивести РФ із «зернової угоди», якщо аміакопровід «Тольятті-Одеса» не відновить свою роботу найближчим часом, пишуть експерти Центру «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, Оксана Іщук, Ігор Стукаленко, Андрій Чубик у статті «Чи не час припинити? Що робити Україні з транзитом російських газу, нафти та аміаку?».