Аналітичний відділ банку HSBC опублікував звіт, присвячений оцінці впливу подій "Арабської весни" на близькосхідну економіку. Документ містить невтішні висновки. Особливе занепокоєння викликає те, що на подолання збитків потрібні роки.
На думку експертів, найбільшою мірою від останніх подій в арабському світі постраждали Єгипет, Туніс, Сирія, Ліван, Бахрейн, Лівія та Йорданія. До кінця 2014 року валовий внутрішній продукт цих держав скоротиться на 35% порівняно з 2010 роком.
"Різке зниження збору податків, падіння ефективності уряду, погіршення ситуації у сфері безпеки, недотримання законів значно ускладнюють зусилля політиків щодо стабілізації ситуації", - наголошується у звіті. Аналітики також вважають, що першочерговим завданням влади є боротьба з безробіттям.
Як вважають експерти, зростання ВВП країн регіону складе у 2013 році 4%, а в 2014 - 4,2%. У 2011 році, вже після початку "Арабської весни", він дорівнював 4,9%. В цілому ж збиток від нестабільності складе до кінця 2014 року 800 мільярдів доларів.
Документ також констатує, що низка держав Близького Сходу виграли від останніх подій у регіоні. Це і стало головною причиною зростання ВВП. Йдеться насамперед про країни Перської затоки, що виробляють нафту. "Арабська весна" спричинила підвищення цін на енергоносії.
Однак експерти зазначають, що надмірна залежність від нафтодоларів також може зчинити негативний ефект на економіку Перської затоки. На їхню думку, тільки такі країни, як Кувейт, Катар і ОАЕ можуть бути упевнені у довгостроковій економічній стабільності. !zn
Читайте також:
Демонстрації ісламістів у містах Єгипту обернулися сутичками, поліція застосувала зброю
Країни Перської затоки створять свій Шенген
Мемуари перебіжчика часів холодної війни: сучасний ісламізм заснував КДБ