Затримання Протасевича показало вразливість режиму Лукашенка — The Washington Post

Поділитися
Затримання Протасевича показало вразливість режиму Лукашенка — The Washington Post © Сайт президента Білорусі
Такі провокації з боку білоруського диктатора насправді демонструють його страх.

Примусове приземлення цивільного літака в Мінську з метою арешту журналіста-дисидента Романа Протасевича мало стати жорстким повідомленням опонентам білоруського диктатора Олександра Лукашенка: «ми знайдемо вас де завгодно». Чи дійсно автократ Лукашенко перемагає? З певної точки зору це може здаватися правдою. Але інцидент з арештом Протасевича пропонує інший висновок, пише The Washington Post.

Такі провокації з боку Лукашенка насправді показують його страх та свідчать про слабкість. Режим Лукашенка приходить у відчай, тоді як сила опозиції зберігається, а після жорстокого інциденту з примусовим приземленням літака, вплив дисидентів у Білорусі може ще більше зрости.

Європейський Союз відповів санкціями на провокації Лукашенка. Білоруський диктатор, якого критикує опозиція, стає все більш ізольованим. Кажуть, що навіть президент Росії Володимир Путін теж його «недолюблює».

Постійні акції протестів у Білорусі надихають. Блогер-дисидент Сергій Тихановський рік тому заявив, що планує кинути виклик Лукашенку на президентських виборах. Але його заарештували, тому дружина Світлана Тихановська сама очолила білоруську опозицію.

Тихановська провела бурхливу передвиборчу кампанію і заявила, що перемогла на президентських виборах, набравши щонайменше 60 відсотків голосів. Лукашенко, який вже давно перебуває при владі в Білорусі, наполягав на тому, що переміг саме він, а потім заарештував членів координаційної ради, яку створила опозиція для управління процесом передачі влади.

Почалися акції протестів, десятки тисяч людей вийшли на вулиці. Величезні натовпи білоруських активістів зіштовхнулися з опором силовиків. За оцінками, Лукашенко заарештував близько 35 тисяч осіб.

Після масових арештів протести все ще тривали, але більш обережно. Демонстрація кольорів опозиції на вулицях Білорусі може означати негайний арешт. Білоруський журналіст-дисидент Ігор Лосик був заарештований у червні 2020 року. Протасевич продовжував висвітлювати жорстокість режиму. Молоді журналісти та їх послідовники також ділилися правдою.

Однак саме це і призвело до недавнього інциденту з примусовим приземленням літака Ryanair та арешту Протасевича.

Автократичні лідери не шукають інших шляхів. Це нагадує історію з убивством в жовтні 2018 року саудівського журналіста-дисидента Джамаля Хашоггі, в якому підозрюють наслідного принца Саудівської Аравії Мохаммеда бен Салмана.

Такі дії автократів яскраво підкреслюють їхній страх і слабкість, адже вони не можуть знайти інший шлях зупинити інакодумців, окрім як викрадати, залякувати або навіть вбивати їх.

Протасевич був у вигнанні, але він наполегливо продовжував вести свій канал новин.

«Він відданий чесності журналістської професії і готовий працювати в найскладніших ситуаціях. Для нього це не просто хобі, це місія – надавати правдиву  інформацію безпосередньо людям», - каже один американець, який спілкувався з Протасевичем.

Російська реакція на інцидент із вуст представника МЗС Марії Захарової була цинічною - але показовою.

«Шокує тільки те, що Захід називає інцидент у білоруському повітряному просторі "шокуючим"», - написала Захарова у Facebook. Крім того, вона згадала про вимушену посадку в Австрії болівійського літака в 2013 році, який, як вважається, перевозив колишнього працівника ЦРУ Едварда Сноудена. Вона могла згадати й інші випадки, коли Сполучені Штати намагалися зупинити цивільні рейси, які, за припущеннями, перевозили терористів.

У всьому світі відбувається битва між самодержавними лідерами та молодими активістами, які вимагають свободи. Це можна побачити в Росії, Китаї, Туреччині, Саудівській Аравії, Єгипті - і в багатьох інших країнах, так само, як і в Білорусі.

Адміністрація президента США Джо Байдена розглядає це як боротьбу за підтримку міжнародного порядку, заснованого на правилах. Але якщо США дійсно хочуть очолити кампанію боротьби з тиранією, вони не можуть лицемірити. Адже всі негативні речі, які роблять США, з меншою точністю «копіюють» інші країни.

Америка використовує безпілотні літаки проти Аль-Каїди - Азербайджан повторює цей «механізм» проти Вірменії у Нагірному Карабаху. Америка проводить екстрадицію підозрюваних у тероризмі - Саудівська Аравія та Білорусь викрадають або вбивають журналістів-інакодумців.

Президент Байден хоче покарати автократів, при цьому не починаючи нової холодної війни. Багато речей будуть залежати від зустрічі Байдена з Путіним 16 червня в Женеві.

Дипломатичні джерела стверджують, що минулого тижня він розумно відмовився від частини санкцій проти «Північного потоку-2», хоча таке рішення викликало різку критику. Адміністрація Байдена таким чином хоче уникнути напруги у відносинах з Німеччиною, адже прагне відновити співпрацю з європейськими союзниками. Але під час зустрічі з Путіним, Байдену треба чітко показати те, на чиєму він боці, резюмує видання.

Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Пізніше стало відомо про те, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.

В ЄС виступили з першою офіційною заявою після того, що сталося. Там переконані, що літак здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через дії білоруського військового літака.

В Офісі президента України заявили про те, що вимушена посадка в Білорусі літака Ryanair рейсом Афіни-Вільнюс є прямим проявом міжнародного тероризму.

Згодом ВРУ прийняла рішення про припинення авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. 

24 травня в МВС Білорусі повідомили про місцеперебування опозиційного журналіста. Також державні білоруські ЗМІ поширили відео, на якому Протасевич спростовує інформацію про проблеми зі здоров'ям, а також говорить, що співпрацює з білоруськими правоохоронцями і дає свідчення.

Про те, які наслідки матиме викрадення Протасевича для білоруської опозиції, Білорусі та України - читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі