Тепер прихильники незалежності вважають, що отримали моральне право вимагати від центрального уряду сатисфакції за порушення прав і свобод громадян, надмірне використання сили проти мирного населення та втручання у волевиявлення в автономному регіоні.
Автор зазначає, що, на думку низки спостерігачів, саме застосування сили з боку іспанських правоохоронців по відношенню до громадян пыд час голосування загрожує тим, що подальший розвиток подій може піти за силовим сценарієм і призвести до ще більшого протистояння і затягування кризи.
"Про це попередили іспанський уряд і низка європейських політиків - лідер опозиційних британських лейбористів Джеремі Корбін, прем'єр-міністр Шотландії Нікола Стерджен, прем'єр-міністр Бельгії Шарль Мішель", - додає експерт. Втім, як наголошується, керівники ЄС поки не відреагували на заклики влади Каталонії засудити Мадрид за те, що сталося.
У статті також наголошується, що раніше Мадриду радили взяти на озброєння "шотландський досвід", де референдум про незалежність у 2014 році проходив вільно, зі схвалення уряду в Лондоні. У результаті прихильники незалежності програли, не отримавши підтримки більшості шотландців.
Але іспанська влада визнала подібний варіант занадто ризикованим, не будучи впевненою в результатах, пише експерт. Це і стало причиною силових дій і напевно вплинуло на результати референдуму 1 жовтня, посприявши мобілізації і консолідації прихильників відділення Каталонії від Іспанії. Таке положення зробило врегулювання спору між Мадридом і Барселоною ще більш складним, хоча у своїх вечірніх зверненнях в неділю і Маріано Рахой, і Карлес Пучдемон заявили про готовність до діалогу. Докладніше про ситуацію навколо референдуму в Каталонії читайте у статті для тижневика "Дзеркало тижня. Україна" "Референдум, якого "ніколи не було", відбувся" експерта Олексія Коваля.