У понеділок 29 січня Володимир Зеленський повідомив Валерію Залужному, що його незабаром буде звільнено. Президент України припускав, що зміна керівництва може допомогти оновити ситуацію. Однак швидка негативна реакція у військових лавах, невдоволення чиновників у Києві та настороженість на Заході свідчать про те, що відсторонення Залужного може спричинити негативний ефект і дасть змогу Москві скористатися нестабільністю. Це також може завдати удар по моральному духу військ на передовій, особливо тому, що публічних пояснень можливої відставки Залужного не було, повідомляє видання the Washington Post.
Головна причина, яку Зеленський назвав Залужному для звільнення — необхідність оновлення. Але багато хто в Україні вважає цю зміну кроком назад і ознакою політичних непорозумінь, які були візитною карткою Києва до того, як конфлікт із Росією об'єднав країну.
"У цій ситуації виграє тільки Росія... Інформація про це була дуже погано донесена. Людям потрібно було підготуватися, тому що Залужний користується великою повагою не тільки серед солдатів, а й серед цивільних", — сказав український високопоставлений військовий чиновник, якого цитує the Washington Post.
У розмові із Зеленським голова ЗСУ висловив кілька думок про проблеми, з якими зіткнеться його наступник, і дав зрозуміти, що швидке поліпшення становища України на полі бою малоймовірне. Новому головнокомандувачу не вистачатиме військових, а Україні потрібно буде відповідати плану Росії направити в бій ще 400 000 військовослужбовців. Крім того, українським військам, як і раніше, потрібно багато зброї, боєприпасів, транспортних засобів та іншого обладнання.
Ще є шанс, що президент може змінити cвоє рішення. Офіційний указ про відсторонення Залужного від посади має надійти цього тижня, згідно з чиновником, знайомим із цим питанням.
Залужний має репутацію людини сміливої, яка не боїться висловлювати свою думку. Через це в нього періодично виникали сварки із західними колегами. Той, хто замінить Залужного, майже напевно буде лояльнішим і ближчим до президента. Головними претендентами на посаду головнокомандувача ЗСУ є командувач сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський і начальник військової розвідки генерал-лейтенант Кирило Буданов.
Щодо Сирського, то серед рядових офіцерів його вважають командиром радянського зразка, який занадто довго тримав війська під обстрілом Бахмуті, коли Україна мала б відступити. Призначення Кирила Буданова на посаду головнокомандувача потенційно означатиме перехід до асиметричної тактики — такої, як удари з безпілотників углиб російської території. Але голова розвідки пройшов службу в спецпідрозділах та не має досвіду армійського командування. Деякі військові та аналітики вбачають небезпеку в тому, що наступний головнокомандувач ЗСУ буде занадто шанобливим до Зеленського.