Захід може втратити всі важелі впливу на Талібан — FT

Поділитися
Таліби формують уряд, у якому домінують вороги США.

Після падіння Кабула унаслідок наступу руху Талібан минулого місяця, західні уряди закликали нових керівників Афганістану сформувати «різносторонню» адміністрацію, погрожуючи відмовитися від перспектив співпраці, якщо таліби виявлять ознаки непоміркованості. Однак ісламістські бойовики оприлюднили склад уряду, який вказує на протилежне, пише Financial Times.

До уряду входять 33 особи, серед яких домінують «важковаговики» талібів, а також три етнічних пуштуни, які роками здійснювали політичний контроль над Кабулом, незважаючи на те, що вони становлять 40 відсотків населення.

Багато нових міністрів мають тісні зв'язки з Пакистаном, у тому числі новий міністр внутрішніх справ Сіраджуддін Хакані, якого ФБР внесло до списку розшуку із винагородою у 10 мільйонів доларів. П’ятеро міністрів - колишні в’язні Гуантанамо, яких свого часу екс-президент США Барак Обама випустив в обмін на звільнення американського солдата.

Аналітики стверджують, що призначення талібів дають зрозуміти, що режим у Кабулі не надто турбується про дипломатичне визнання західних урядів або завоювання «міжнародної легітимності» - перспектива, яку прихильники виведення військ США називали шансом для Вашингтона отримати важелі впливу над ісламістами після їх повернення до влади.

Серед причин шукати нормалізованих відносин із Заходом - той факт, що більшість із 9 мільярдів доларів іноземних резервів Афганістану зберігаються на міжнародних рахунках, які були заморожені.

Адміністрація Байдена заблокувала доступ Талібану до резервів центральних банків Афганістану, що зберігаються в банках США, сказав американський чиновник Financial Times. Крім того, деякі члени Талібану також знаходяться в санкційному списку США.

«Вони не дають жодного сигналу для Заходу, і це вже є повідомленням», - сказав Авінаш Палівал з Лондонського університету.

Аналітики також кажуть, що відсутність етнічних груп, які не належать до пуштунів, може спровокувати етнічний конфлікт, змусивши узбеків та таджиків, які користуються підтримкою у сусідніх країнах, протистояти новій владі.

Іран вже засудив Талібан за його наступ у долині Панджшер. Росія заявила, що не визнає уряд Талібану, якщо він не буде всеохоплюючим.

«Це не тільки поглибить старі лінії розлому, але й створить нові. Усі ці етнічні групи знаходяться на кордоні з іншими країнами, тому відмінності будуть регіоналізовані та інтернаціоналізовані, що призведе до війн», - сказав колишній сенатор Афрасіаб Хаттак.

Після відкриття кабінету міністрів, верховний лідер талібів Хайбатулла Ахундзада, який одночасно буде виконувати функції глави держави, заявив, що «всі питання управління будуть регулюватися законом шаріату».

Західні уряди та деякі сусіди Афганістану з тривогою відреагували на новий склад уряду, який Талібан назвав «тимчасовою адміністрацією».

«М'яко кажучи, є простір для покращення різносторонності уряду», - заявив посол ЄС в Афганістані Андреас фон Брандт.

Державний департамент США також висловив невдоволення тим, що новий уряд Афганістану складається виключно з представників талібів.

Два лідери талібів з найбільшим рівнем міжнародного впливу та ближчими відносинами з іноземними урядами, Абдул Гані Барадар та Шер Мохаммад Станікзай, фактично залишилися осторонь.

Керуючи «посольством» Талібану, Барадар і Станікзай вели переговори з урядами іноземних держав, при цьому Барадар навіть зустрічався з колишнім держсекретарем США Майком Помпео. Але і Барадар, і Станікзай, яких Захід вважає відносно поміркованими кандидатами, отримали посади заступників лідерів, які мають більш жорсткі погляди.

«Більшість кандидатів, які демонстрували м’якість, були усунуті», - сказав Палівал.

Він додав, що у новому уряді талібів є «штамп» давнього «покровителя» Талібану - Пакистану.

«Зараз для більшості західних країн у цій ситуації немає важелів впливу, вони можуть реагувати лише через Пакистан і намагатися переконатися, що штаб пакистанської армії тримає талібів під відносним контролем», - додає Палівал.

Ібрагім Бахіс із Міжнародної кризової групи сказав, що Пакистан, Катар і Китай тепер єдині країни, які можуть визнати новий уряд Талібану в його нинішній формі.

«Усі хотіли всеохоплюючого уряду, але внутрішня політика талібів показала своє обличчя. Регіональні країни були більш відкритими до ідеї співпраці з талібами - і навіть розглядали перспективу визнання. Але останнім часом ми бачимо, як вони віддаляються від Афганістану», - додав Бахіс.

Попри те, що  таліби можуть не здобути офіційного дипломатичного визнання, міжнародне співтовариство вже надає допомогу, намагаючись запобігти гуманітарній кризі, яка спричинила б масовий потік мігрантів з Афганістану до Європи.

«Західні країни прямо чи опосередковано віддадуть гроші талібам. Вони дуже стурбовані імміграцією та великою кількістю людей, які покидають Афганістан. Західні уряди хочуть змінити ситуацію, щоб люди не були змушені виїжджати з Афганістану з економічних причин», - сказав політолог із Кабула Натрутлах Хакпал.

15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану. 

Таліби заарештували експрезидента Афганістану Хаміда Карзая, який вів з ними переговори про перехідний уряд, заборонили музику, і заборонили жінкам працювати і навіть з'являтися на вулицях без бурки і без супроводу чоловіка.

Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Проте 4 вересня таліби захопили і цю провінцію.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статтях Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?»і «Перемога «Талібану» в Афганістані: хто програв насправді», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі