Франція, Великобританія і США виступають за "жорстку і детально опрацьовану" резолюцію Ради Безпеки ООН щодо виведення хімічної зброї з Сирії, документ має включати в себе чітко визначені терміни виконання вимог, передає Reuters з посиланням на заяву президента Франції Франсуа Олланда. МЗС Росії не згоден із зайвою жорсткістю резолюції.
На конференції, що пройшла у Парижі у понеділок, 16 вересня, були присутні Олланд, міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг і держсекретар США Джон Керрі. Держсекретар США висловив надію на те, що ООН допоможе міжнародному співтовариству проконтролювати виконання Дамаском зобов'язань щодо хімзброї. "Я сподіваюся, що ООН допоможе простежити за тим, що Сирія дійсно перейде від слів до справи", - цитує його "Інтерфакс". Також Керрі висловив надію на те, що в ООН підтримають план щодо ліквідації сирійської хімзброї, погоджений РФ і США. "Без ратифікації з боку ООН ці домовленості безглузді", -пояснив він.
Окрім того, сторони визнали, що документ потрібно зробити обов'язковим для виконання Дамаском, зазначає BBC. Учасники конференції погодилися з тим, що варто посилити тиск на сирійського президента Башара Асада для того, щоб він неухильно дотримувався угоди про ліквідацію хімічної зброї. У разі, якщо Асад не виконає вимоги ООН, він повинен буде понести відповідальність за наслідки, підкреслив Керрі. "В даний час "трійка" (Франція, США і Великобританія) працює на проектом резолюції, яка, зокрема, буде включати згадку серйозних наслідків у разі невиконання Дамаском своїх зобов'язань", - пояснив голова французької дипломатії Лоран Фабіус, також присутній на конференції у Парижі.
Керрі також заявив, що Асаду доведеться піти від влади навіть у випадку, якщо він буде у повному масштабі співпрацювати в питанні знищення сирійської хімічної зброї. "Асад втратив всю легітимність", - підкреслив Керрі.
Між тим голова російського МЗС Сергій Лавров назвав заяву про необхідність прийняття жорсткої резолюції РБ ООН щодо Сирії "спотвореною реальністю". Окрім того, на його думку, необхідно змусити представників сирійської опозиції взяти участь у конференції "Женева-2", передає "Інтерфакс".
"Спочатку потрібно переконати опозицію взяти участь у конференції, може, настав час почати використовувати інше дієслово - змусити опозицію взяти участь у конференції", - заявив Лавров на прес-конференції після переговорів з єгипетським колегою в Москві. При цьому глава російського МЗС поскаржився на те, що, "на жаль, поки це не вдається".
Він підкреслив, що днями у Женеві він із Керрі і спеціальним представником у Сирії Лахдаром Брахімі обговорювали орієнтовну дату наступної конференції: "Ми готові хоч завтра почати цю роботу". При цьому Лавров зазначив, що "уряд Сирії дав згоду давно на те, щоб направити свою делегацію на таку конференцію без попередніх умов для того, щоб повною мірою і у повному обсязі всебічно виконати Женевське комюніке. Опозиція досі цього не зробила".
У кінці минулого тижня триденні переговори США і Росії у Женеві привели до домовленості з сирійського питання: сторони виступили за політичне врегулювання конфлікту, військове невтручання і виведення хімзброї з Сирії або її знищення до середини 2014 року. На основі прийнятої домовленості Радбез ООН виробить резолюцію розділу 7 статуту ООН, яка передбачає застосування сили у разі невиконання вимог.
Увечері в неділю Олланд, відповідаючи на запитання ведучої телеканалу TF1, повідомив, що проект резолюції щодо Сирії може бути винесено на голосування у РБ ООН вже в кінці цього тижня, зазначає РИА "Новости". !zn
Читайте також:
Обамі сподобалася роль Путіна у вирішенні сирійської кризи: Часи "холодної війни" минули
Дамаск назвав узгоджений США і Росією план із хімічного роззброєння "перемогою Сирії"
Сирійська опозиція вимагає нарівні з хімзброєю заборонити військові літаки і ракети
Сирійська опозиція заявила, що Асад вивозить хімзброю до Лівану та Іраку