На тлі подій в Україні прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан коливається між бажанням налагодити більш тісні зв'язки з Росією і його зобов'язаннями як члена ЄС і НАТО, пише видання The Economist.
Російський президент Володимир Путін повинен прибути в Будапешт з візитом 17 лютого, через два тижні після того, як там була німецький канцлер Ангела Меркель. Його візит буде стосуватися відновлення газового контракту Угорщини. Цією поїздкою Путін хоче показати всьому світові, що Росія не так ізольована, як стверджують деякі.
Кризу в Україні, а також відносини Орбана з Росією поставили Угорщину в центр уваги, вважає автор статті. Країну відвідав прем'єр-міністр Грузії, найближчим часом очікується приїзд президент Туреччини. Західні побоювання про посилення самодержавстві Орбана посилилися. Особливо серйозний сигнал для ЄС вступив в 2014 році, коли угорський прем'єр заявив, що в його країні як і раніше буде панувати демократія, але держава стане неліберальною, і поставив у приклад Росію, Туреччину і Китай.
На тлі подій в Україні Орбан коливається між бажанням налагодити більш тісні зв'язки з Росією і його зобов'язаннями як члена ЄС і НАТО. Росія є найбільшим торговим партнером Угорщини поза ЄС, і постачає більшу частину газу. Крім того, угорський прем'єр заявляв про пріоритет зовнішніх відносин країни: Німеччина і Росія є інтересом Угорщини, США - грають другорядну роль.
Відмова від будівництва "Південного потоку" став ударом для Росії, оскільки газ є фундаментальною основою популістської політики уряду РФ. "Питання в тому, яку політичну ціну зажадає натомість президент Путін. Він хоче чинити тиск на слабкі ланки в ЄС і розірвати єдність Європи", - вважає автор.
"Багато хто на Заході вважають, що загравання між Орбаном і Путіним зайшли занадто далеко", - йдеться в статті. Угорщина отримала 10 млрд євро ($ 11 млрд) кредиту від Росії на вдосконалення її втомленою АЕС. Контракт був укладений в таємниці і не було оголошено тендер. У минулому році Орбан також зробив заяви про те, що санкцій ЄС відносно Росії завдали більше шкоди Європи, ніж до Росії. Угорщина неодноразово закликала до створення автономії для етнічних угорців в Західній Україні. Такі висловлювання були розцінені як такі, які були зроблені в угоду московській політиці.
Але угорський прем'єр також заявляв, що підтримує суверенітет України, відзначаючи прихильність Угорщини НАТО. Тоді Орбан шукав схвалення від Німеччини, від економіки і інвестицій якої Угорщина залежить найбільшою мірою.
"Відносини Росії з Угорщини "ізольовані від загальної ситуації в світі", - каже посол Росії в Угорщині Володимир Сергєєв. "Але це здається неправдоподібним. Україна, яка є сусідкою Угорщині, кидає "тінь" на ці відносини", - говорить автор статті. Він додає, що похмура "перспектива" великої кількісті біженців з України, де йдуть бої, (враховуючи кількість етнічних угорців в Західній Україні - близько 200 тисяч), Орбану, можливо, доведеться змінити свою позицію і повернутися обличчям до Заходу, резюмує автор статті.
Раніше Орбан заявляв, що головною метою зовнішньої політики країни є підтримка хороших відносин з Росією і Німеччиною, додавши, що Сполучені Штати є важливим партнером, але не основним.
У той же час в Угорщині повторюються масові протести проти політики Орбана. Так, кілька тисяч людей взяли участь в антиурядової акції протесту перед будівлею парламенту в Будапешті напередодні візиту в Угорщину канцлера ФРН Ангели Меркель.
У грудні 2014 року в Угорщині також проходили багатотисячні демонстрації проти прем'єр-міністра Віктора Орбана. Протестувальники піддали критиці уряд за корупцію і ослаблення демократії.
Один з лідерів республіканців сенатор США Джон Маккейн назвав Орбана "неофашистським диктатором", що викликало дипломатичний скандал між Угорщиною і США.