Загострення війни у Нігерії: сусідні країни надіслали свої війська боротися з Боко Харам

Поділитися
Загострення війни у Нігерії: сусідні країни надіслали свої війська боротися з Боко Харам Нігерійські терористи мріють про славу ІДІЛ © Володимира ЧОПЕНКО
Нігерійське ісламістське угруповання присягнуло на вірність ІДІЛ.

Боротьба з 3 загострюється, війська Нігеру і Чаду проникають в північно-східну Нігерію, щоб боротися з повстанцями. Це свідчить про те, що розпочавшись як виключно нігерійська проблема, вона на даний момент вже переросла у перманентну регіональну.

Війська почали марш-кидок у неділю, через день після того, як серією вибухів терористів-смертників у північно-східній Нігерії було вбито близько 100 мирних жителів, і за тиждень до президентських виборів у країні, під час яких, як багато хто побоюється, можуть виникнути спалахи насильства, повідомляє Washington Post.

Боко Харам з'явилася в 2009 році як повстанці локального масштабу, але останнім часом вона великою мірою стає загрозою регіонального масштабу, декларуючи широкі амбіції. У суботу організація заявила про свою вірність бійцям Ісламської Держави, що захопили частину території Іраку та Сирії. Експерти, однак, оцінюють дану обіцянку, як трохи більше, ніж риторичну.

Читайте також: Бойовики "Боко Харам" розстріляли близько 50 сплячих студентів коледжу в Нігерії

Експансія нігерійських бойовиків через кордони в останні місяці була тривожним дзвінком для Вашингтона і для країн регіону, які спостерігали протягом багатьох років, як військовій кампанії нігерійської влади не вдалося знищити угруповання. Навіть зараз, коли вотчина Боко Харам в межах найбагатшої країни Африки зросла до розмірів Бельгії, нігерійські війська, які надіслані з нею боротися, були погано озброєні і нерегулярно отримували зарплату.

На даний момент, сміливі атаки бойовиків за межами Нігерії викликали посилення контрповстанської діяльності в регіоні, яка могла б, зрештою, послабити ісламістських радикалів.

Протягом останніх місяців, нігерійські бойовики здійснили наліт на камерунську військову базу і викрали дружину віце-прем'єр-міністра. Вони поповнили свої ряди пастухами і фермерам у Нігері і перекрили ключові торгові маршрути у Чаді, президент якого, Ідріс Дебі, вважає угруповання "постійною загрозою".

Ці країни розпочали боротьбу з Боко Харам на своїх землях. Але операція Нігеру і Чаду означала новий етап у війні, а також неявне визнання Нігерією того, що вона дозволяє іноземцям провести наступ на своїй території.

Мешканці Нігеру повідомили Associated Press, що вони бачили принаймні 200 вантажівок, наповнених військами двох країн, які перетинають нігерійський кордон, а потім чули сильні вибухи.

"Вони бандити і злочинці, які не мають нічого спільного з релігією", повідомив журналістам чадскьий бригадний генерал Закарія Нгобонге в понеділок у Нджамені, столиці країни, після підтвердження участі Чаду у військовій кампанії. Чад проводив операції в Нігерії і раніше, але не у співпраці з Нігером.

Навчання і озброєння США

Частина військ, які зараз втягнуті у боротьбу з Боко Харам, пройшли навчання і отримали зброю зі Сполучених Штатів, які розглядають групи як загрозу тероризму. Але, на відміну від сомалійської аль-Шабаб, Боко Харам має невеликий досвід нападів на західні цілі, хоча її назва приблизно перекладається як "Західна освіта гріховна" Незважаючи на агресивну риторику, цілі угруповання часто важко розрізнити.

Навіть розмір організації залишається загадкою. За різними оцінками, він коливається від 5000 до 25000 бойовиків, хоча експерти сходяться на тому, що перша цифра є більш точною. Нігерійські чиновники кажуть, що бойовики відступили в серію печер, звідки проводять свої атаки.

Читайте також: США і союзники домовилися направити в Ірак 1500 солдатів для боротьби з ІДІЛ

"Дуже важко визначити, коли Боко Харам прийде кінець. Однією з характерних рис, яка проявилася протягом довгого часу, є здатність адаптуватися до обставин", - сказав Пітер Льюїс, голова відділу африканських досліджень у Школі перспективних міжнародних досліджень університету Джона Хопкінса. "Боко Харам не є єдиною скоординованою організацією. Вони являють собою ряд фракцій з різними лідерами і різними збройними групами".

Повітряні атаки

Президент Нігерії Гудлак Джонатан протягом останніх місяців зумів витіснити Боко Харам з основних навчальних таборів. Нігерійська армія вела повітряні атаки на віддалені укріплення повстанців. Проте, складно оцінити ефективність зусиль антитерористичної операції, оскільки доступ до постраждалих районів сильно утруднений.

Більш широка коаліція у військовій сфері, здається, дасть більше результатів, але навіть Джонатан, здавалося, поставив під сумнів минулого місяця можливість регіонального співробітництва, або принаймні проведення спільних операцій.

"Я не маю очікувань, що всі з нас зберуться разом, ні", - сказав він Wall Street Journal в інтерв'ю. "Чад буде воювати, виходячи зі своїх цілей. Камерунці також будуть воювати, виходячи зі своїх цілей".

Тим не менше, багато хто каже, що Боко Харам вже перенесла серйозний удар від військових сусідніх країн. Дехто розцінює заяву з обіцянкою лояльності до Ісламської Держави, яку зробив минулих вихідних лідер Боко Харам Абубакар Шекау, як ознаку відчаю угруповання.

Читайте також: Бойовики "Боко Харам" вбили понад 2000 чоловік в Нігерії

"Клятва Шекау є принаймні частково криком про допомогу, так як Боко Харам втрачає контроль над багатьма з житлових районів, захоплених з моменту початку антитерористичної операції у липні 2014 року", - зазначив Мартін Робертс, аналітик IHS Country Risk.

У свою чергу, офіційні особи американської розвідки розглядають заяву Боко Харам про солідарність з Ісламською Державою зі скептицизмом, зазначаючи, що немає ніяких доказів значних зв'язків між двома угрупованнями і що Боко Харам неодноразово намагалася витягти пропагандистські плоди з гучних заяв про зв'язки з більш потужними і відомими терористичними організаціями, які не мають під собою підстав.

"Боко Харам використовує обіцянки солідарності, щоб привернути увагу і зброю, але сильно чинить опір зовнішньому контролю над своїм угрупованням та його операціями", - сказав чиновник розвідки США, який говорив на умовах анонімності, щоб дати коментар на делікатну тему. Він додав, що число свідоцтв про якісь контакти між угрупуванням та Ісламською Державою "дорівнює нулю".

Боко Харам раніше заявляла про аналогічні обіцянки вірності центральній організації Аль-Каїди і співпрацювала з філією терористичної мережі у Північній Африці, "Аль-Каїда в країнах ісламського Магрібу", відомої як АКІМ. Але коли французькі війська почали наступ на позиції АКІМ у Малі, багато членів Боко Харам швидко повернулися на базу угруповання в Нігерії, додав американський чиновник.

Експерт також зазначив, що Ісламська Держава поставилася прохолодно до цієї спробі Боко Харам асоціювати себе зі своїм брендом. Культурна ворожість буде представляти потенційні перешкоди до об'єднання між угрупованнями. Немає жодних свідчень навіть про обмін емісарами між двома організаціями.

Шекау "чинив опір будь-яким спробам бути підлеглим, опинитися під керівництвом і виконувати накази будь-якої іншої терористичної групи", сказав співробітник розвідки США. "Навіть якщо б він сказав: "Ми будемо виконувати ваші накази", то він би не став цього робити".

До 58 зросла кількість жертв трьох вибухів, здійснених 7 березня терористами-смертниками в нігерійському місті Майдугурі - адміністративному центрі північно-східного штату Борно.

В результаті нападу на одне з сіл в Нігерії бойовиками угрупування "Боко харам" вбиті не менше 68 осіб, в тому числі жінок і дітей.

Related video

Масова різанина сталася у вівторок у селі Нджаба, розташованому в штаті Борно. Екстремісти спалили безліч будинків місцевих жителів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі