Причини, за якими до 3, ключової фігури на медіаринку РФ, екс-міністра друку та колишнього голови "Газпром-Медіа" виявилося прикута така пильна увага з боку світових ЗМІ, криються не лише у розслідуванні Мін'юсту США щодо американської нерухомості великого російського чиновника (відомство вирішило перевірити його доходи у зв'язку з наявністю трьох будинків в Лос-Анджелесі), але і у потенційній зацікавленості ФБР самою фігурою Лєсіна, його зв'язками і знанням "кухні" російської влади.
"Примітно, що про останні місяці життя Михайла Лєсіна - чоловіка, який колись вершив долі медійного сектору в Росії, - мало що відомо", - пише The Moscow Times. 5 листопада Лєсін був знайдений мертвим у вашингтонському готелі The Dupont Circle.
Професійний слід
В першу чергу зацікавлені у встановленні істини перевіряють інформацію про професійне поле діяльності Михайла Лєсіна.
"Лєсін був присутній при створенні в Росії сектора засобів масової інформації, підконтрольного державі. Він змусив Володимира Гусинського поступитися контролем над телекомпанією НТВ, у 2005 році допомагав створювати телекомпанії Russia Today, був радником Кремля", - пише The Moscow Times.
Більшість тих, з ким зв'язалася The Moscow Times, побоювалися висловлюватися про Лєсіна. "Але ті, хто погодився на розмову, припустили, що під час перебування головою "Газпром-Медіа" він надто енергійно домагався влади", - йдеться в статті.
В кінці 2014 року Лєсін вступив у конфлікт з Олексієм Венедиктовим, головним редактором радіостанції "Ехо Москви", нагадує Moscow Times. Можливо, це стало безпосередньою причиною відставки Лєсіна з "Газпром-Медіа". "Коли почалася сварка через "Эхо", "все збіглось", сказало інформоване джерело, що побажало залишитися анонімним", - йдеться в статті.
"Однією з головних причин було те, що він заборгував величезні гроші Ковальчуку і, ймовірно, не мав наміру їх повертати", - додало джерело. Як йдеться в статті, переклад якої наводить Inopressa, "Юрій Ковальчук - близький соратник президента Володимира Путіна і крупний акціонер компанії "Газпром-Медіа".
"Два інших джерела, знайомих з ситуацією, стверджували, що Лєсін також недооцінив своїх суперників. Глави трьох основних російських телеканалів поскаржилися президенту Путіну, що Лєсін почав вести себе так, нібито він начальник (яким був колись у якості міністра друку - з 1999 по 2004 рік - ред.)", - пише автор статті у The Moscow Times.
Автор робить висновок, що в результаті Лєсін опинився в ізоляції, не виключено, що нажив могутніх ворогів і позбувся підтримки Путіна.
Бізнес інтереси
Згаданий у статті глава банку "Росія" Юрій Ковальчук, "особистий банкір Путіна", один із засновників кооперативу "Озеро". 20 березня 2014 року після анексії Криму Ковальчук і банк "Росія" потрапили до списку осіб і компаній, щодо яких США ввели економічні санкції. Саме з цим банком була пов'язана компанія Михайла Лєсіна - найбільший російський продавець телереклами, холдинг Vi ("Відео Інтернешнл"). Банк "Росія" у минулому році вперше офіційно підтвердив свій зв'язок з Vi. До того моменту ні в списках афілійованих осіб, в інших документах банку структури Vi не згадувалися.
Холдинг Vi, який працює безпосередньо з найбільшими американськими замовниками реклами і має офіси в США, також потенційно може підпадати під санкційну заборону. Адже санкції поширюються не тільки на компанії, в яких особи, що потрапили під санкції, мають частку понад 50%, але і на компанії, в яких ці люди мають "фактичний контроль", писали раніше "Відомості". Яку частину холдингу Vi дійсно фактично контролює Ковальчук, невідомо. Але навіть якщо частка становить 25%, то найбільші американські рекламодавці не змогли б працювати з такою компанією, зазначала газета.
Якщо б для такого сценарію ФБР знайшло фактичну основу, то цілковитий крах російського ринку реклами став би справою кількох місяців, а бюджетні витрати РФ на підтримку державних ЗМІ і медіаринку в цілому перекрили б витрати на сирійську війну, робить висновок newsru.com.
Сімейні інтереси у США
У липні 2014 року американський сенатор Роджер Вікер звернувся до Мін'юсту США з вимогою розслідування щодо Лєсіна на предмет корупції і відмивання грошей.
Вікер стверджував, що Лєсін володів нерухомістю вартістю 28 млн доларів в Лос-Анджелесі, де його син Антон Лєсін - продюсер в Голлівуді. За даними видання, дочка Лєсіна теж живе в США, де працює на RT.
"Неясно, чи почали Мін'юст або ФБР розслідувати дії Лєсіна. Обидва відомства або утримуються від коментарів, або не відповідають. Але прохання Вікера підігріло припущення, що Лєсін приїхав у Вашингтон, щоб укласти угоду з владою США. Деякі кажуть, що його вбили вороги, щоб заткнути йому рот, інші стверджують, що смерть інсценізовано в рамках програми захисту свідків, щоб забезпечити йому безпеку", - йдеться у статті The Moscow Times.
Видання також нагадує, що у 2014 році Лєсін відповів на звинувачення Вікера - сказав в інтерв'ю російській версії Forbes, що нерухомість в Лос-Анджелесі належить не йому, а його дітям.
Син Лєсіна Антон (Anton Lessin) - продюсер в Голлівуді, працював, зокрема, над фільмами "Лють" з Бредом Піттом, "Під маскою жиголо" з Вуді Алленом та "Саботаж" з Арнольдом Шварцнеггером. Дочка Лєсіна Катерина очолює американське бюро російського державного телеканалу Russia Today, закінчила американський коледж The Knox School Long Hand.
Інтрига
Серед обставин, що викликають подив, і супроводжують цю смерть, The Moscow Times зазначає, що Лєсін, звиклий до способу життя мільйонерів, був знайдений без документів у посередньому "бюджетному" готелі The Dupont Circle, де номер на добу коштує всього близько 200 доларів.
Раптова смерть у такому готелі неподалік від російського посольства у Вашингтоні, а також відсутність при загиблому будь-яких документів, спочатку стали сприятливим підгрунтям для пересудів.
Як написала The Financial Times, посольство РФ оперативно, не чекаючи експертиз, заявило, що колишній міністр друку та гендиректор "Газпром-Медіа", помер від серцевого нападу, і цієї ж версії дотримується телеканал RT, американське бюро якого очолює дочка загиблого. Однак колишній віце-прем'єр РФ і гендиректор "Газпром-Медіа" Альфред Кох поставив це під сумнів. "Чому ж посольські так хочуть, щоб всі думали, що це був серцевий напад? Може, вони злякалися, що Лєсін про щось розповість ФБР в обмін на припинення розслідування?" - написав він у своєму Facebook.
Через тиждень після того, як у Вашингтоні було виявлено тіло 57-річного Михайла Лєсіна, американська сторона зберігає мовчання з приводу обставин події. Судмедексперти відвели три місяці на з'ясування причини смерті Лєсіна.
Розтин було зроблено в той же день, але його неоголошені результати стали підставою для порушення подальшого розслідування. Пояснити причини смерті Лєсіна в поліції обіцяють протягом 60-90 днів. Департамент розслідування вбивств в офіційній заяві попросив усіх, хто володіє будь-якою інформацією по цій справі, звертатися в поліцію.
Михайло Лєсін з 1999 по 2004 рік обіймав посаду міністра друку Російської Федерації. За його ініціативою в 2005 році був створений державний телеканал Russia Today. Президент Росії Володимир Путін, у якого Лєсін працював помічником ЗМІ, висловив співчуття його рідним і близьким вже через годину після офіційного оголошення про смерть.