За вибух 1980 року біля синагоги в Парижі засудили професора. Дехто сумнівається у справедливості рішення суду

Поділитися
За вибух 1980 року біля синагоги в Парижі засудили професора. Дехто сумнівається у справедливості рішення суду © unsplash/kugnharski
Десятки років вибух залишався одним із найбільших нерозкритих злочинів у Парижі, він вважається першим антисемітським терористичним актом у Франції з часів Другої світової війни. При цьому Amnesty International та інші сумніваються у справедливості рішення суду.

Паризький суд 21 квітня заочно визнав лівано-канадського професора Хассана Діаба винним у тероризмі за звинуваченням у вибуху біля паризької синагоги у 1980 році, внаслідок якого загинули чотири людини та 46 отримали поранення, передає ABC.

Діаба засуджено до довічного ув'язнення, суд видав ордер на його арешт. Чоловік живе та викладає в Оттаві, Канада, і заперечує свою провину.

Адвокати Діаба стверджують, що він під час нападу перебував у Лівані, готуючись до іспитів в університеті, і є «жертвою помилкової ідентифікації, цапом-відбувайлом для системи правосуддя, яка вирішила знайти винного».

Французька влада звинувачує Діаба в тому, що він встановив бомбу на мотоцикл біля синагоги на вулиці Коперник у Парижі, де ввечері 3 жовтня 1980 року зібралися 320 віруючих, щоб відзначити єврейське свято. Серед них були діти, які відзначали бар-міцву.

Слідчі спочатку підозрювали ультраправих екстремістів, а згодом переключили свою увагу на палестинських бойовиків. У результаті французькі слідчі приписали напад Народному фронту звільнення Палестини. Але ніхто так і не взяв на себе відповідальності.

Вирок, винесений у п'ятницю, став несподіванкою для багатьох навіть у суді. Серед свідків захисту був магістрат, який розслідував справу та показав, що доказів для засудження Діаба було недостатньо. Його прихильники закликали Канаду не арештовувати і не видавати Діаба, який уже зіткнувся з багаторічними судовими позовами у цій справі.

У 2014 році Канада санкціонувала його екстрадицію до Франції в рамках розслідування, але після трьох років попереднього ув'язнення судді по боротьбі з тероризмом вирішили звільнити його через недостатність доказів. Потім апеляційний суд ухвалив, що він має постати перед судом за звинуваченням у тероризмі. Діаб залишався в Канаді протягом усього судового процесу, який розпочався у квітні.

Для тих, кого торкнувся напад, суд став довгоочікуваною можливістю публічно розповісти про те, що сталося. Ті, хто вижив, розповіли про роки фізичної та психічної травми. Дехто казав, що звук мотоциклів переслідував їх після тієї ночі. Сім'ї загиблих оплакували втрачених дітей, братів та сестер.

Голова провідної єврейської групи Франції, CRIF, привітав обвинувальний вирок і закликав Канаду арештувати Діаба. Адвокати жертв кажуть, що довгоочікуваний суд стане стримуючим чинником для майбутніх терористичних актів та антисемітських настроїв.

Прокурори стверджували, що Діаб брехав самому собі протягом 40 років і був захоплений своїм запереченням і уникненням реальності.

Адвокат Діаба, Вільям Бурдон, наполягав на виправдувальному вироку, заявивши, що винесення обвинувального вироку буде "судовою помилкою".

Організація Amnesty International була серед тих, хто закликав суд припинити те, що вони називають небездоганною та необґрунтованою справою, стверджуючи, що вона "підриває ефективне правосуддя для жертв".

Деякі адвокати 18 осіб та шести груп, які брали участь у справі, визнали, що було важко займатися справою через стільки років, особливо без таких доказів, як ДНК або даних мобільних телефонів, які використовуються у нинішніх розслідуваннях.

Тим часом триває напруженість із низкою збройних актів агресії між Ізраїлем та Палестиною. Нещодавно про готовність виступити посередником у мирних переговорах між сторонами заявив Китай.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі